ଟୀକା ନେଇ ସାରିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୁଷ୍ଟର ଶଟ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ କି ନାହିଁ ? ପଢନ୍ତୁ WHOର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଉତ୍ତର

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣ ପରେ ବୁଷ୍ଟର ଶଟର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୂଚନା ନାହିଁ | ୟୁନାଇଟେଡ଼ କିଙ୍ଗଡମ ଏହା ଜାଣିବାପାଇଁ ଏକ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯେ କଣ ସେହି ଟୀକାର ତୃତୀୟ ଶଟ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ କଭରେଜ ପ୍ରଦାନ କରିବ, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି | ପୁଣିଥରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଏହିପରି ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ମିଳିବେ |

ସ୍ପୁଟନିକ V ର ମାର୍କେଟିଂ କରୁଥିବା ରୁଷର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିନିଯୋଗ ପାଣ୍ଠି କହିଛି ଯେ ସେ ଅନ୍ୟ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ବୁଷ୍ଟର ଶଟ ପ୍ରଦାନ କରିବ | ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମିଳିଥିବା କରୋନାଭାଇରସର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହି ଶଟ କାମ କରିବାର ଏକ ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ରହିଛି | ଆରଡିଆଇଏଫ ଏହା କହିଛି ଯେ ଏହା ଏଥିପାଇଁ ଅଟେ, କାରଣ ସ୍ପୁଟନିକ V ଅନ୍ୟ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ |

ଅନେକ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କର ହୋଇପାରିନାହିଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ :-

ସମସ୍ତ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଟିକାରେ ଦୁଇଟି ଡୋଜ ରହିଥାଏ | ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଜଣାନାହିଁ ଯେ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ଏବଂ ଅନେକ ଦେଶ ବାର୍ଷିକ ଶଟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି | ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଉପରେ ବିଚାର କରିବା ଶୀଘ୍ରତା ହୋଇଯିବ, କାରଣ ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ବିପଦଜ୍ଜନକ ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ ମିଳିନାହିଁ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଅତିରିକ୍ତ ସତର୍କତାମୂଳକ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରୁଥିବା ଦେଶଗୁଡିକର ଡାଟା – ବିଶେଷକରି ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର SARS-CoV-2 ର ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ – WHO ର ମାର୍ଗଦର୍ଶନକୁ ସୂଚନା ଦେବେ |

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା କରୋନାର ଡେଲଟା ଭାରୀଆଣ୍ଟ :-

କୋଭିଡ -୧୯ ର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏହି ଭାଇରସର ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାର ଅପେକ୍ଷା ବିଶ୍ୱରେ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି, କାରଣ ଏହା ବହୁ ଶୀଘ୍ର ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି | ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହା ଦାବି କରିଥିଲେ | କୋଭିଡ -୧୯ ର ଡେଲଟା ଫର୍ମ ପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ଦେଖାଦେଲା | WHO ଦ୍ୱାରା ଜୁନ ୧୫ରେ ଜାରି କୋଭିଡ- ୧୯ ସାପ୍ତାହିକ ମହାମାରୀ ବିଜ୍ଞାନ ଅପଡେଟ ଅନୁଯାୟୀ ଡେଲ୍ଟା ଫର୍ମ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୮୦ ଟି ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | B.1.617.2 ଡେଲଟା ଫର୍ମ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ ରେ ଜଣାପଡିଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *