୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ନୋଟକୁ ବଦଳାଇ ପାଆନ୍ତୁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ?

କଣ ଆପଣଙ୍କର ଅରଜେଣ୍ଟ କ୍ୟାଶ ଦରକାର ଅଛି ? କିମ୍ବା ଆପଣ କମ ସମୟରେ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ?ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ ଅଛି | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ନୋଟ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ କିଛି ବି ନକରି ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଶୁଣିବାକୁ ହୁଏତ ଏହା ଟିକେ ଅଜବ ଲାଗିପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ବିଲକୁଲ ସତ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ନୋଟ ଅଛି ତେବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମିଳିପାରେ |

ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଟେ ଏହି ନୋଟ ?

ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ନୋଟ ଜାରି କରେ, ସେତେବେଳେ ତାକୁ ବହୁତ ସାବଧାନତାର ସହିତ ଛପା ଯାଇଥାଏ | ପାଟର୍ନ ଫିକ୍ସ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେହି ଅନୁସାରେ ନୋଟ ଛପା ଯାଏ | ସେଥିପାଇଁ ସବୁ ନୋଟ ଦେଖିପାଇଁ ଏକାଭଳି ଲାଗେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଛପା ଯିବା ସମୟରେ ନୋଟରେ କିଛି ଭୁଲ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ତାହା ବଜାରକୁ ଆସିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ସେହି ନୋଟ ସ୍ପେଶାଲ ହୋଇଯାଏ | ଲୋକମାନେ ଏହି ନୋଟକୁ ଅନେକ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ କିଣିବାପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନୋଟବନ୍ଦୀ ପରେ ପୁରୁଣା ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେୟର କାଟାଗୋରିରେ ଆସିଯାଇଛି |

ଚେକ କରନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ :-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ନୋଟ ଅଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଚେକ କରିନିଅନ୍ତୁ ଯେ ତାର ସିରିଏଲ ନମ୍ବର ଦୁଇଥର ପ୍ରିଣ୍ଟ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ | ଯଦି ସେମିତି ହୋଇଥିବା ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ନୋଟ ବଦଳରେ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିପାରେ | ଏହାବ୍ୟତୀତ ଯଦି ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ଏକ ପାର୍ଶ୍ୱ ବଡ଼ ଅଛି, ଅର୍ଥାତ ତା ଉପରେ ଅଧିକ କାଗଜ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ସେହି ନୋଟ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ | ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଏକ ପୁରୁଣା ନୋଟ ଆପଣଙ୍କୁ ବଡ଼ ରକମ ଦେଇପାରେ | ତେବେ ଏଥିରେ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ଅଛି | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଦରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାପାଇଁ କେବଳ ଏକ ୱେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ |

ଏହି ନୋଟକୁ କେଉଁଠାରେ ବିକ୍ରି କରିବେ ?

ଏହି ଖାସ ନୋଟକୁ ଅନଲାଇନରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ | ଏହି ସମୟରେ ଏପରି ଅନେକ ୱେବସାଇଟ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ପୁରୁଣା ନୋଟ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା କିଣାବିକା କରାଯାଉଛି | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନୋଟ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ସ୍ଥିର ସର୍ତ୍ତ ହିସାବରେ ଅଟେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ଟଙ୍କା ମିଳିପାରିବ | ଏଠାରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣ ଜଣେ ବିକ୍ରେତା ଭାବରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହାପରେ ଆପଣ ଏଠାରେ ନିଜର ପୁରୁଣା ୫୦୦ ଟଙ୍କାର ନୋଟର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଫଟୋ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଅପଲୋଡ଼ କରିଦିଅନ୍ତୁ | ତାପରେ ସେହି ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବେ, ଯେଉଁମାନେ ଆପଣଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖିବାପରେ ନୋଟ କିଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବେ ଏବଂ ନୋଟ ବିକ୍ରି କରିବେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *