୩୫ ଟି ଦେଶର ବୁଦ୍ଧି, ୧୭ ଟ୍ରିଲିୟନ ଖର୍ଚ୍ଚ, ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଦ୍ୱାରା ବଦଳି ଯିବ ସାରା ପୃଥିବୀ

ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଭଳି ବିପଦ କାରଣରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତିକୁ ନେଇ ଅନେକ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଚୁମ୍ବକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲା, ଯାହା ପୃଥିବୀକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ବଦଳାଇପାରେ |

ଏହି ଚୁମ୍ବକଗୁଡ଼ିକ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଥର୍ମୋନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟାଲ ରିଆକ୍ଟର (ITER )ର ଏକ ଅଂଶ, ଏକ ବିଶାଳ ମେସିନ ଏବଂ ପୃଥିବୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସ୍ତରର ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏହି ଯନ୍ତ୍ରର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅଟେ | ଏହି ଚୁମ୍ବକ ୫୯ ଫୁଟ ଲମ୍ବ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟାସ ୧ ଫୁଟ ଅଟେ | ଏହି ଚୁମ୍ବକର ଓଜନ ମଧ୍ୟ ୧୦୦୦ ଟନ ଅଟେ |

ଏହି ଚୁମ୍ବକକୁ ଜେନେରାଲ ଆଟୋମିକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଡିଜାଇନ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଚୁମ୍ବକ ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ଯେ ଏହା ୧୦୦୦ ଫୁଟ ଲମ୍ବ ଏବଂ ୧ ଲକ୍ଷ ଟନ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଭୂମିରୁ ଛଅ ଫୁଟ ଉପରକୁ ଉଠାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ | ଏହି ଚୁମ୍ବକର ଶକ୍ତି ଏଥିରୁ ଆକଳନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଏହା ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରଠାରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ |

ଏହି ଚୁମ୍ବକର ନାମ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ସୋଲେନଏଡ ଅଟେ | ଏହା ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ନିଆ ସହରରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ପଠାଯିବ | ଏହି ବିଶାଳ ମେସିନ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ, ଜାପାନ, କୋରିଆ, ଭାରତ, ରୁଷ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଭଳି ଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ମେସିନ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇ ସାରିଛି |

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୋଲେନଏଡ ଆଇଟିଇଆରର ଫ୍ୟୁଜନ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ପାଦନରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ, କାରଣ ଏହା ଚୁମ୍ବକୀୟ ପ୍ଲାଜାରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେଣ୍ଟ ଚଳାଇବ | ଯାହା ଏହି ଫ୍ୟୁଜନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ପ୍ଲାଜମା ୧୫୦ ନିୟୁତ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ଗରମ ହେବ, ଯାହା ସୂର୍ଯ୍ୟର ଭିତର ଅଂଶଠାରୁ ୧୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ଗରମ ହେବ | ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାହାଯ୍ୟରେ ଫ୍ୟୁଜନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରାଯିବ | ଟିମ ଆଇଟିଇଆର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ମାନବ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅଟେ |

ଆଇଟିଇଆର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମେସିନର ଫାଇନାଲ ଅଂଶକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ ନେଇ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇନଷ୍ଟଲ କରି ଦିଆଯିବ | ଏହି ଚୁମ୍ବକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷର ଯୋଗ ସହିତ ହିଁ ଆଇଟିଇଆର ଟୋକମାକ ନାମକ ଏହି ମେସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ | ୨୦୨୫ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଏଥିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ଲାଜ୍ମା ଜେନେରେଟ କରାଯିବ |

ଏହି ଚୁମ୍ବକଗୁଡ଼ିକ ଆଇଟିଇଆରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଏହି ମେସିନର ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୨୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଟ୍ରିଲିୟନ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏହା ଏକ ମେସିନ ହେବ, ଯାହା ପୃଥିବୀରେ ଫ୍ୟୁଜନ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବ | ଏହି ମେସିନକୁ ‘ପୃଥିବୀର ସୂର୍ଯ୍ୟ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି |

ଏହି ମେସିନକୁ କ୍ଲିନ ସୋର୍ସ ଭାବରେ ଏଥିପାଇଁ ଦେଖାଯାଉଛି, କାରଣ ଏହା ଗ୍ରୀନ ହାଉସ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ କରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହି ମେସିନ ଯୋଗୁଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ରେଡିଓଆକ୍ଟିଭ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ ନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫ୍ୟୁଜନ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ ରହିଥାଏ |

ଆଇଟିଇଆରକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଏନର୍ଜି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି | ଆଇଟିଇଆର ପ୍ରଥମ ଏପରି ମେସିନ ହେବ, ଯାହା ଫ୍ୟୁଜନ ରିଆକ୍ସନକୁ ଲମ୍ବା ସମୟ ପାଇଁ ବଜାୟ ରଖିବ ଏବଂ ଫ୍ୟୁଜନ ଆଧାରିତ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟେଗ୍ରେଟେଡ଼ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ଟେଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *