ଅଦ୍ଭୁତ ହେଲମେଣ୍ଟ : ମଣିଷ ମୁଣ୍ଡରେ କଣ ଚାଲୁଅଛି, ଏହି ହେଲମେଟରେ ଦେଖିହବ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଫୋଟ; ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ

ମାଇଣ୍ଡ ରିଡିଂ ହେଲମେଟ:-

ବାୟୋହେକର ବ୍ରାୟନ ଜନସନ ଏପରି ଏକ ମିଶନରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ସିଧାସଳଖ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସି ସହିତ ଯୋଡି ପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ଯାତ୍ରାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ୫୦୦୦୦ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ୩୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ହେଲମେଟ, ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅସୀମ ଥର ପଢିହେବ।

ମନକୁ ପଢୁଥିବା ହେଲମେଟର ପ୍ରସ୍ତୁତି:-

ଯେହେତୁ ଜନସନଙ୍କ ମୟଙ୍ଗ ରିଡିଂ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ କମ୍ପାନୀ କର୍ଣ୍ଣଲ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମେଡିକାଲ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମେସିନ ପୂର୍ବରୁ ଉପସ୍ଥିତ। ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହାଲୁକା ହେଲମେଟ; ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ କହିବ।

ଏଲୋନ ମସ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ:-

ତାଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନର ପ୍ରାରମ୍ଭ ଦିନରେ, ଜନସନ ସ୍ପେସଏକ୍ସ(ସ୍ପେସଏକ୍ସ) ମାଲିକ ଏଲୋନ ମସ୍କଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ, ଯାହାର ନ୍ୟୁରାଲିଙ୍କ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସିଧାସଳଖ ମଣିଷର ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଡ୍ ଲଗାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି।

ହେଲମେଟକୁ ନେଇ ପ୍ରୟାସ ଜାରି:-

କିନ୍ତୁ ଜନସନ ଦୁଇଟି ହେଲମେଟ ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ; ଗୋଟିଏର ନାମ ଫ୍ଲୋ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଫ୍ଲକ୍ସ ଥିଲା। ଫ୍ଲୋ ହେଲମେଟ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତର ସଠିକ୍ ଅମ୍ଳଜାନକୁ ମାପିବା ପାଇଁ ଲେଜର ଆଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ଫ୍ଲକ୍ସ ନ୍ୟୁରନ ଫାୟାରିଙ୍ଗର ବୈଦୁତିକ ଇମ୍ପୁଲ୍ସ ରେକର୍ଡ କରିଥାଏ।

୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ:-

ଏହାସହିତ ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତିଯେ, ସେମାନେ ମାନବ ମସ୍ତିଷ୍କ ଭିତରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ତାହାର ଏକ ସଠିକ ଚିତ୍ର ଦେଖାଇ ପାରିବେ। ଯଦିଓ ତାଙ୍କର ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବର୍ତ୍ତମାନର ପିଢି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଅତ୍ୟଧିକ ମହଙ୍ଗା ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଜନସନ କହିଛନ୍ତିଯେ, ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ସେ ସେନ୍ସର ହେଲମେଟ ତିଆରି କରିବାକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଅପେକ୍ଷା ମହଙ୍ଗା ହେବ ନାହିଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *