ସାବଧାନ : ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଲକ୍ଷଣ ଜଣାଇଥାଏ ଶରୀରକୁ ଭୋଜନ ଦ୍ୱାରା ମିଳୁନାହିଁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ, ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ସବୁବେଳେ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଶୁଦ୍ଧ, ସତେଜ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ, ଅର୍ଥାତ ଆମେ ଯେତେ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା,ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସେତେ ଭଲ ରହିବ | ବାସ୍ତବରେ, ଏଠାରେ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା, ଅର୍ଥାତ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ, ଯାହା ଶରୀରକୁ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ | ତଥାପି ଅନେକ ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି, ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ସତେଜ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ | ପ୍ରକୃତରେ ଏହା କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ ? ଏହା ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଟେ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣ ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, ତାର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳୁଛି | ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜାଣିହେବ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟରୁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିପାରୁନାହିଁ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ …

ପେଟ ସଫା ନ ହେବା :-

ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ପେଟ ସଫା ନ ହେବାର ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପେଟ ସଫା ନହୁଏ, ପ୍ରତିଦିନ ମଳ ବାହାରକୁ ଆସେ ନାହିଁ, ତେବେ ପେଟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ଏହା ଶରୀରରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବର ସଂକେତ ହୋଇପାରେ |

ଘା ଶୀଘ୍ର ନ ଶୁଖିବା :-

ଯଦି ଶରୀରରେ କେଉଁଠି କଟିଯାଏ ବା ଘା ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା କୌଣସି ବଡ କଥା ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇନଥାଏ ତେବେ ଏହା ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ-ସି ଅଭାବର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢାଇବା ସହିତ ଫୁଲାକୁ କମ କରିଥାଏ ଏବଂ ଘା ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇଯାଏ |

କେଶ ଝାଡ଼ିବା :-

ପ୍ରତିଦିନ କେଶକୁ ଝାଡ଼ିବା ସମୟରେ କିଛି ନା କିଛି କେଶ ଝଡ଼ିବାକୁ ଲାଗେ, ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ଅଟେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଏପରି ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି କେଶ ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଭାବରେ ଝଡିଚାଲିଛି, ତେବେ ଏହା ଶରୀରରେ ଆଇରନ ଅଭାବର ଏକ ସଂକେତ ଅଟେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିବା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ମଧ୍ୟ ଶରୀରରେ ଆଇରନ ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଏଗୁଡ଼ିକୁ ବିଲକୁଲ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

ହାଡ଼ରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା :-

ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ-ଡି ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବରୁ ହାଡ଼ରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଜରୁରୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ହାଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ତେଣୁ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *