ପ୍ରକୃତରେ କେତେ ଭୟାନକ ହୋଇପାରେ ଚୀନରେ ଯଦି ରେଡ଼ିଏସନ ଲିକ ହୁଏ ?

ଚୀନ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଏକ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରକେଟ କାରଣରୁ ହେଡଲାଇନରେ ରହିଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁଆଙ୍ଗଡୋଙ୍ଗ ସହରରେ ଥିବା ତାଇଶାନ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ରିଆକ୍ଟରରୁ ରେଡ଼ିଏସନ ବ୍ୟାପିବାର ଖବର ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତରେ କଣ ରେଡ଼ିଏସନ ଲିକ ହେବା କାରଣରୁ ଚାଇନାରେ ବିନାଶର ବିପଦ ରହିଛି ?

ବାସ୍ତବରେ, ଚୀନର ଏହି ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ତିଆରି କରିବାରେ ଫରାସୀ କମ୍ପାନୀ ଫ୍ରାମାଟୋମର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​| ଏହି କମ୍ପାନୀ ହିଁ ଲିକେଜ କାରଣରୁ ଆଣବିକ କାରଖାନାରେ ରେଡିଓଲୋଜିକାଲ ବିପଦର ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା | ଫ୍ରାମାଟୋମ ଆମେରିକା ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ ଏନର୍ଜିକୁ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏକ ଲେଟର ମଧ୍ୟ ଲେଖିଥିଲା |

ଫ୍ରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଚୀନର ଗୁଆଙ୍ଗଡୋଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ଏହି ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଚୀନର ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାର ବାହାର ବିକିରଣର ଅନୁମତି ସୀମାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି | ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ପରେ ସିଏନ୍‌ଏନ୍‌କୁ ଏହି ମାମଲାକୁ ଖୁଲାସା କରିଥିଲା |

ଫ୍ରାମାଟମର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ ଫର୍ମ EDF ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ବୟାନ ଜାରି କରିଛି | EDF ର ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ଅଛି | ଇଡିଏଫ୍ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟର ପ୍ରାଥମିକ ସର୍କିଟରେ କିଛି ନୋଭେଲ ଗ୍ୟାସରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟା ଫ୍ଲୁଲ ରଡ କାରଣରୁ ହୋଇପାରେ |

ନ୍ୟୁ ସାଇଣ୍ଟିଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରମାଣୁ କାରଖାନାରେ ରେଡ଼ିଏସନ ଲିକ ତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ପ୍ରାଥମିକ ସର୍କିଟରେ ଅଛି | ରେଡ଼ିଏସନ ଲିକ ଏହି ସର୍କିଟ ବାହାରେ ଯାଇପାରି ନାହିଁ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବାହାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ରେଡିଓଆକ୍ଟିଭ୍ ପଦାର୍ଥକୁ ଡିଟେକ୍ଟ କରାଯାଇନାହିଁ |

ହଂକଂର ଲିଡର କାରୀ ଲାମ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହରରେ ରେଡ଼ିଏସନ ଲେଭଲ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅଛି | ସେହିପରି ଏହି ମାମଲାରେ ଫ୍ରେମାଟମ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଆମେ ପାଇଥିବା ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟରୁ ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ ଏହି ଆଣବିକ କାରଖାନା ସୁରକ୍ଷା ମାନଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଆଣବିକ କାରଖାନାର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇପାରେ |

ତେବେ ବିଶ୍ୱ ଆଣବିକ ଶିଳ୍ପ ସ୍ଥିତି ରିପୋର୍ଟର ଲେଖକ ତଥା ପ୍ୟାରିସରେ ଆଣବିକ ବିଶ୍ଳେଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମାଇକେଲ ସ୍ନାଇଡର ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ କହିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଅସୁବିଧା ଭଳି ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ଲଗାତାର ମନିଟର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *