7th Pay Commission : ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସ୍ୟାଲେରୀରେ ୩୨୪୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏକ ବଡ଼ ଖୁସିଖବର ମିଳିପାରେ | ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରିୟ ଭତ୍ତା (ଡିଏ) ଦେଇପାରନ୍ତି | ଯଦି ଏପରି ହୁଏ, ତେବେ ଜୁଲାଇରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବମ୍ପର ଟଙ୍କା ଆସିବ | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ସରକାର ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା (DA) ର ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଦେଇପାରନ୍ତି |ବର୍ତ୍ତମାନ DA ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି, ଯାହା ବଢ଼ିଯାଇ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଯିବ | ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ବଢିବା(DA Hike)ରୁ ସିଧାସଳଖ ଭାବରେ ସ୍ୟାଲେରୀରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବ |

ତେବେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ DA ର ଲାଭ ମିଳିପାରେ | ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ DA ୪% ବଢିଥିଲା | ଏହା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଅର୍ଥାତ ଜୁନ ୨୦୨୦ ରେ ୩ % ବୃଦ୍ଧି ହେଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୧ ରେ ଏହା ୪% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏହା ସହିତ ଏହା ବଢ଼ିଯାଇ ୨୮% କୁ ବଢିଯାଇଛି | ତଥାପି, ଏହି ତିନୋଟି କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ |

ସିଧା ୩୨୪୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିପାରେ ସ୍ୟାଲେରୀ :-

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପେ-ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ୟାଲେରୀ ହେଉଛି ୧୮୦୦୦ ଟଙ୍କା | ଏଥିରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ଯୋଡାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାସିକ ୨୭୦୦ ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ବେତନରେ ଯୋଡି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଅର୍ଥାତ ବାର୍ଷିକ ୩୨୪୦୦ ଟଙ୍କା DA ଭାବରେ ଯୋଡାଯିବ |

ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତାର ଘୋଷଣା ସମ୍ଭବ :-

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁନ ୨୦୨୧ ର ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତାର ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର କରାଯାଇପାରେ | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରିୟ ଭତ୍ତା ୪ ପ୍ରତିଶତ ବଢିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି | ଯଦି ଏପରି ହୁଏ, ତେବେ ଜୁଲାଇ ୧ ରେ ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଦେୟ ପରେ ଆସନ୍ତା ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ସମୁଦାୟ ୩୨ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.