କରୋନା ଭାଇରସ : ଡେଲ୍ଟା ଭେରୀଆଣ୍ଟର ଦୁଇଟି ବିଲକୁଲ ଅଲଗା ପ୍ରକାର ଲକ୍ଷଣ,ଏକ୍ସପର୍ଟମାନେ ଦେଲେ ବଡ ଚେତାବନୀ

ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ନାକ ବହିବା ବ୍ରିଟେନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ COVID-19 ର ସବୁଠାରୁ କମନ ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି | ଏକ୍ସପର୍ଟସ ନିଜେ ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି | Zoe Covid Symptom ଷ୍ଟଡିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପ୍ରଫେସର ଟିମ ସ୍ପେକ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ନୂତନ ଡେଲ୍ଟା ପ୍ରକାରର ଲକ୍ଷଣ ଯୁବପିଢ଼ିରେ କୌଣସି ବଡ଼ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛି | ତେବେ ସେମାନେ ନିଜକୁ ବହୁତ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ସେମାନେ ଯଥେଷ୍ଟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇପାରନ୍ତି |

ଏକ୍ସପର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ କୋଭିଡ ଟେଷ୍ଟ କରିବା ଉଚିତ | ନେସନାଲ ହେଲ୍ଥ ସର୍ଭିସ (NHS) ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକମାନେ କୋଭିଡର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଯେପରିକି କାଶ, ଜ୍ୱର ଏବଂ ଲସ ଅଫ ସମଲ ଆଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

ତେବେ ପ୍ରଫେସର ସ୍ପେକ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ କମ ଦେଖାଯାଉଛି | Joe ଟିମକୁ ମିଳିଥିବା ଡାଟା ଅନୁଯାୟୀ, ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ନିଜ ଭିତରେ ଅନୁଭବ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷଣକୁ ଆପ ମାଧ୍ୟମରେ ରେଜିଷ୍ଟର କରିଛନ୍ତି | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଆମେ ଆପରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲୁ ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ବପରି ନୁହେଁ |

ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଡେଲଟା ପ୍ରକାର ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ଏକ୍ସପର୍ଟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରାୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି | ପ୍ରଫେସର ସ୍ପେକ୍ଟର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ଜ୍ୱର ପୂର୍ବ ଭଳି ସ୍ୱାଭାବିକ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଶୁଙ୍ଘିବାର କ୍ଷମତା ହରାଇବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ଟି ଲକ୍ଷଣରେ ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ |

ପ୍ରଫେସର ସ୍ପେକ୍ଟର କୁହନ୍ତି ଯେ, ‘ଲାଗୁଛି ଯେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଟିକେ ଅଲଗା ଉପାୟରେ କାମ କରୁଛି | ଲୋକମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଋତୁକାଳୀନ ଫ୍ଲୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଅବହେଳା ହୋଇ ବାହାରକୁ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ବାହାରି ଯାଉଛନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଅନ୍ୟ ୬ ଜଣଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଆମକୁ ଲାଗୁଛି ଯେ ଏହା ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛି’ |

ମୌସୁମୀ ଫ୍ଲୁ ବା ଥଣ୍ଡା :-

ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରିପାରେ | ସେମାନେ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ବୁଝନ୍ତୁ ଏବଂ ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ | ଶରୀରରେ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଟେଷ୍ଟ କରାନ୍ତୁ |

ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା :-

ଇମ୍ପେରିଆଲ କଲେଜ ଲଣ୍ଡନର ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା REACT (Real-time Assessment of Community Transmission ) ଷ୍ଟଡି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଆଲଫା କିମ୍ବା ୟୁକେ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଥିଲା, ସେତେବେଳେ କୋଭିଡରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୁରୁଣା ଲକ୍ଷଣ ସହିତ କମ୍ପନ, ଭୋକ କମିବା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା |

ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଲଗାତାର କାଶ, ଶରୀରର ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଲସ ଅଫ ଟେଷ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ସମଲ ହିଁ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ | ଏହାର ମଧ୍ୟ କେତେକ ଅନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ କୋଭିଡ -୧୯ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ | ଅବଶ୍ୟ, ଦେଖାଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଲକ୍ଷଣ କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ବୋଲି କହିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ | ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *