ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଚୀନର ଚାଲବାଜି,ଭାରତକୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଚାଇନାର ଷ-ଡଯ-ନ୍ତ୍ର

କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଚୀନ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବାପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।କୋଭିଡ ସହାୟତା ବାହାନାରେ ଚୀନ ନେପାଳ,ବାଂଲାଦେଶ,ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଆଦି ଦେଶ ମାନଙ୍କରେ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଶଶାଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ,ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଚୀନ ଆମେରିକାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ନିଜର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ଯୋଜନା କରୁଛି।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା,ବାଂଲାଦେଶ ଓ ନେପାଳରେ ଚୀନ ପ୍ରମୁଖ ବିନିଯୋଗ ଯୋଜନା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ, ଚୀନର ପ୍ରତିଟି କୂଟନୀତି ଉପରେ ଭାରତ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି। ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ଭାରତକୁ ଘେରି ରହିବା ପାଇଁ ଚୀନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଚୀନ ନେପାଳ,ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ମାଳଦ୍ଵିପରେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ସେଠାକାର ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ,ଭାରତ ଏକ ସତର୍କ ରଣନୀତି ସହ ମୁକାବିଲା କରୁଛି। ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶଗୁଡିକରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଆର୍ଥିକ ସ୍ତରରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି। ଆଉ ଏହା ସହିତ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମଞ୍ଚରେ ରାଜନୈତିକ ସମର୍ଥନ ଦେଇ ତାହା ବଦଳରେ ସେହି ଦେଶ ଗୁଡ଼ିକର ଦେଶ ଉପରେ ନିଜର ନଜର ରଖିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ହେବା ଏବଂ ଶୁଣିବା ପୋଷ୍ଟ କରି ହ୍ୟାକିଂ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

Google

ଚୀନ ସେହି ଦେଶଗୁଡିକର ବନ୍ଦର ଗୁଡ଼ିକୁ ସିଧାସଳଖ ଭାବରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି। ଯାହାଦ୍ବାରା, ଭାରତ ମହାସାଗର ଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ମାର୍ଗ ଉପରେ ନିଜର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବାପାଇଁ ଚାହୁଁଛି। ଚୀନ ପାକିସ୍ତାନ, ମିଆଁମାର ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ କରିସାରିଛି। ଭାରତକୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଚୀନର ଏହି ଉଦ୍ୟମରେ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ବାଂଲାଦେଶକୁ ଚୀନ ସୈନ୍ୟ,ଆର୍ଥିକ ସୁବିଧା ସହଯୋଗ କରି ଏହା ପ୍ରତିବଦଳରେ ସାମରିକ ସୁବିଧା ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ଚୀନ। ନେପାଳ ଓ ଭୁଟାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ପ୍ରଭାବରେ ରହିଆସିଛି। କିନ୍ତୁ, ଚୀନ ସେମାନଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ନେପାଳର ମାଓବାଦୀ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଚୀନ ପାଇଁ ସ୍ଥିତି ଅନୁକୂଳ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ସେ, ଭାରତ ନେପାଳ ସମ୍ପର୍କରେ ତିକ୍ତତା ସୃଷ୍ଠି କରିବାରେ ଚୀନ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନାହିଁ।

ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ଭୂଟାନର ସାମରିକ ରୂପରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି। ସିଲିଗୁଡ଼ିର ସଙ୍କରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ ନିଜର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ସେସେଲ୍ସ ଏବଂ ମରିସସ,ମାଳଦ୍ଵିପ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖିଛି। ଭାରତର ନୌସେନାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ନିଜର ଲଗାମ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଶଶାଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କ୍ୱାଡ ପ୍ଲସ ରଣନୀତି ଉପରେ ଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଭାରତ ଲଗାତାର ଭାବରେ ବାଂଲାଦେଶ,ଶ୍ରୀଲଙ୍କା,ନେପାଳ,ମାଳଦ୍ଵିପ ଉପରେ ନିଜର ନଜର ରଖିଛି। କୋଭିଡର ପ୍ରଥମ ଲହର ସମୟରେ ଭାରତ ଏହି ଦେଶ ମାନଙ୍କୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *