ଆଇପିଏଲରୁ ସସ୍ପେଣ୍ଡ ହୋଇପାରନ୍ତି ମୋର୍ଗାନ ଏବଂ ବଟଲର ! ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ?

ଇୟନ ମର୍ଗାନ ଏବଂ ଜୋସ ବଟଲର ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲିଗ ଖେଳି ନଥିବାରୁ ୨୦୧୭ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ବିଷୟରେ କରାଯାଇଥିବା ନସ୍ଲିୟ ଟୁଇଟ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ନିଜ ନିଜ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସର ପ୍ରତିବନ୍ଧକରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରନ୍ତି। ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ଦୃତ ବୋଲର ଓଲି ରବିନ୍ସନଙ୍କୁ ମୁସଲିମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ଏସୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ ନସ୍ଲିୟ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିବାରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛି।

ରବିନ୍ସନଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିବା ପରେ ବଟଲର ଏବଂ ମର୍ଗାନଙ୍କ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ପରିହାସ କରିବା ପାଇଁ ‘ସର’ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରି ଟ୍ୱିଟ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିଲା। ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ(ଆଇପିଏଲ) ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟରେ ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ(ବିସିସିଆଇ)ର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଗୋପନ ରଖିଥିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ‘କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ (କେକେଆର) ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ହେବ, କାରଣ ଏହି ଖେଳାଳିମାନେ ଆଇପିଏଲରୁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୦୧୭ରେ ସେମାନେ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ପରିହାସ କରୁଥିଲେଯେ, ସେମାନେ ଇଂରାଜୀରେ କିପରି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି।’

ସେ କହିଛନ୍ତିଯେ,’ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକୁ ଅଣଦେଖା କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଜଣାଯାଏକି, ସେମାନଙ୍କ ଭାରତୀୟଙ୍କ ବିଷୟରେ ସାଧାରଣ ଧାରଣା କ’ଣ ଅଟେ। ଏହା ଏକ ଜଟିଳ ବିଷୟ, କିନ୍ତୁ କେକେଆର ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସର ଏଥିରୁ ବାହାରିବାର ଏକ ବାଟ ଅଛି।’

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ,’ବଟଲରଙ୍କର ଏକ ଟୁଇଟର ସ୍କ୍ରିନସଟ ସେୟାର କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେ କୁହନ୍ତି,’ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଉତ୍ତର ଦିଏ ସାର, କେହିବି ମୋ ଭଳି ଆପଣଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ମୋ ଭଳି’ ଓ ମର୍ଗାନ ବଟଲରଙ୍କୁ ଏକ ସନ୍ଦେଶରେ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା,’ସାର, ଆପଣ ମୋର ପ୍ରିୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ।’ ଏହି କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ କେକେଆରର ମୁଖ୍ୟ କୋଚ ବ୍ରେଣ୍ଡନ ମ୍ୟାକୁଲମ ମଧ୍ୟ କଥିତ ରୂପରେ ସାମିଲ ହୋଇଗଲେ।

ସୂତ୍ର ଆଇପିଏଲର ପ୍ରଥମ ଚରଣରେ ବିସିସିଆଇର ଅଧିକାରୀ ରୂପରେ କାମ କରିସାରିଛନ୍ତି, ସେ କହିଲେକି ବିନା ସର୍ତ୍ତରେ କ୍ଷମା ଠିକ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆଗରେ ବୋର୍ଡ ଓ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜକୁ ‘ଏହାକୁ ବଢାଇବା ଦରକାର ନୁହେଁ।’

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତିଯେ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଯଦି ଶାହରୁଖ ଖାନ ଏବଂ ମନୋଜ ବଡାଲେ ନିଜ ନିଜ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜର ଛବି ପ୍ରତି ସତର୍କ ରୁହନ୍ତି, ତେବେ ଉଭୟ ମୋର୍ଗାନ ଏବଂ ବଟଲରଙ୍କ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ଯଥେଷ୍ଟ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେହେତୁ ଇସିବି ତାଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶୃତି କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉନାହିଁ, ନିଲମ୍ବନ ହେବାର କିଛି ଅର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ସେହି ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଚରଣ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କେବଳ ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା ହେବ।’

ବିସିସିଆଇରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଗୁଥିଲାକି ଚାଲାକି ଏଥିରେ ହେବକି ‘ବର୍ର ର ଛାତ’ରେ ହାତ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ କିଛି ଖେଳାଳିଙ୍କର କିଛି ୟୁଟୁବ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଥାଇପାରେ। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଅନ୍ୟ ଆଲୋଚନା କିମ୍ବା ଟିପ୍ପଣୀ କରୁଥିଲେ, ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ ସାର୍ବଜନୀକ ହୋଇପାରେ। ମର୍ଗାନଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିବା କେକେଆର ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇପାରେ କାରଣ ପ୍ରଞ୍ଚାଇଜର ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ରୁ ୧୫ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରତରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ବାକି ଆଇପିଏଲରେ ଶୀର୍ଷ ଚାରିରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସୁଯୋଗ ବହୁତ କମ ଅଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *