କରୋନା ପାଇଁ ୟେ ହେଉଛି ରାମବାଣ ଔଷଧ,୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ରୋଗୀ

କରୋନା ଭାଇରସକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି | କରୋନା ଭାଇରସର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ନୂତନ ଷ୍ଟଡି ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି | କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଫଳପ୍ରଦ କୁହାଯାଉଥିବା ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଥେରପିର ବ୍ୟବହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି | ଏହାର ଆରମ୍ଭ ଫଳାଫଳ ଆରାମଦାୟକ ଅଟେ |

ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଥେରପିର ସକାରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ :-

ଗଙ୍ଗାରାମ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତରମାନେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥେରାପି ଦେଇଥିଲେ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥେରାପି ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଦୁଇ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଉନ୍ନତି କରିଥିଲା | ସାର ଗଙ୍ଗାରାମ ହସ୍ପିଟାଲ(SGRH) ର ମେଡିକାଲ ବିଭାଗର ସିନିୟର କନସଲଟାଣ୍ଟ ଡ ପୂଜା ଖୋସଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ୩୬ ବର୍ଷୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଅଧିକ ଜ୍ୱର, କାଶ, ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅତ୍ୟଧିକ ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଧଳା ରକ୍ତ କଣିକା ଅଭାବରୁ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ରୋଗର ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି କକଟେଲ ଦିଆଗଲା |

ପ୍ରଥମ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେଲା :-

ଡାକ୍ତର ପୂଜା ଖୋସଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟମରୁ ଶୀଘ୍ର ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି | ଏହି ମାମଲାରେ ରୋଗୀର ୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକ ଜ୍ୱର ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଧଳା ରକ୍ତ କଣିକା ସ୍ତର ୨,୦୦୦କୁ ଖସି ଆସିଥିଲା | ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥେରାପି ଦିଆଗଲା, ଯାହା ପରେ ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ରୋଗୀଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା |

ଦ୍ୱିତୀୟ ରୋଗୀ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ :-

ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି, ଆଣ୍ଟିବଡିର ଏକ ‘କପି’ ଅଟେ, ଯାହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଣ୍ଟିଜେନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥାଏ | ଏହି ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଇବୋଲା ଏବଂ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି. ରେ କରାଯାଇସାରିଛି | ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ମାମଲା ହେଉଛି ୮୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ରୋଗୀ ଆର.କେ ରାଜଦାନଙ୍କର ଅଟେ | ସେ ଡାଇବେଟିସ ଏବଂ ହାଇ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସରରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଅଧିକ ଜ୍ୱର ଏବଂ କାଶରେ ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ | ହସ୍ପିଟାଲ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି, ‘ସିଟି ସ୍କାନରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥତା ନିଶ୍ଚିତ ହେଲା | ତାଙ୍କୁ ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ REGN-COV2 ଦିଆଯାଇଥିଲା | ରୋଗୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଲା’ |

ଅନ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ବି-ପ-ଦ ମଧ୍ୟ କମ ହୋଇଥାଏ :-

ଡ ଖୋସଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଠିକ ସମୟରେ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥେରାପି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଚିକିତ୍ସାରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରେ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ବିପଦ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବା କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ | ସେହିପରି ଏହାକୁ ଷ୍ଟେରଏଡ କିମ୍ବା ଇମ୍ୟୁନୋମୋଡ୍ୟୁଲେସନର ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାଦ୍ୱାରା ମ୍ୟୁକର୍ମାଇକୋସିସ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ ହୋଇଯାଏ | ସେହିପରି ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ଦୁଇଜଣ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥେରାପି ବ୍ୟବହାର କରାଗଲା, ଯାହାର ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ‘ନେଗେଟିଭ’ ଆସିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *