ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା, ATM ରୁ କ୍ୟାସ ବାହାର କରିବା ଉପରେ ବଦଳିଲା ନିୟମ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଦାୟ କରିବ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ, ଜାଣନ୍ତୁ ସବୁକିଛି

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ନଅ ବର୍ଷ ପରେ ଏଟିଏମ କାରବାର ସହିତ ଜଡିତ ନିୟମଗୁଡିକରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଦେଇଛି | ଆରବିଆଇ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏଟିଏମ କାରବାର ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ଚାର୍ଜ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ATM ର ୫ ଥର ମାଗଣା ବ୍ୟବହାର ସୁବିଧା ଜାରି ରହିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଅଣ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ୬ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ | ସେହିପରି ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ଦେୟ ଅର୍ଥାତ୍ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଲାଗୁଥିବା ଶୁଳ୍କ ୧୫ ଟଙ୍କାରୁ ବଢି ୧୭ ଟଙ୍କା କରିଦିଆଯାଇଛି |

ବିଜନେସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ପ୍ରାୟ ନଅ ବର୍ଷ ପରେ ଏଟିଏମ କାରବାର ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ଶୁଳ୍କ ସରାଂଚନାରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | ସାରା ଦେଶରେ ଏଟିଏମ ନିୟୋଜନ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଏଟିଏମ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣର ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

Google

ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ବେସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ହ୍ୱାଇଟ ଲେବଲ ଏଟିଏମ ଅପରେଟରମାନେ ଇଣ୍ଟରଚେଞ୍ଜ ଫିସକୁ ୧୫ ଟଙ୍କାରୁ ବଢ଼ାଇ ୧୮ ଟଙ୍କା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି | ଜୁନ ୨୦୧୯ ରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆସୋସିଏସନର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହି କମିଟିର ସୁପାରିଶ ଆଧାରରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି |

ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ଲାଗୁ ହେବ ନୁଆଁ ନିୟମ :-

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆସିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆରବିଆଇ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖ ୨୦୨୧ ରୁ ଏଟିଏମରୁ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ପ୍ରତି କାରବାରରେ ୧୫ ରୁ ୧୭ ଟଙ୍କା କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଅଣ-ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ୫ ରୁ ୬ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି | ସେହିପରି କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଜାନୁୟାରୀ ୧, ୨୦୨୨ ରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ କଷ୍ଟମର୍ସ ଚାର୍ଜ ଭାବରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ୨୧ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ଦିଆଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକକୁ ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୨୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ?

ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରୁ ଫ୍ରି ଲିମିଟ ପରେ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ମହଙ୍ଗା ପଡିବ | ତେବେ ଆରବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରୁ ଫ୍ରି ଆର୍ଥିକ କିମ୍ବା ଅଣ-ଆର୍ଥିକ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ଏହାସହିତ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଏଟିଏମରୁ ମଧ୍ୟ ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ୩ ଟି ଏବଂ ଅଣ ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ୫ ଟି କାରବାର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ଆରବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ମାଗଣା କାରବାର ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାର୍ଜ ନାମରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୦ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରିପାରିବେ | ଏହାକୁ ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ୧ ଟଙ୍କା ବଢାଇବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *