ଅଭିଷେକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବ ଇସିଏମଓ ଚିକିତ୍ସା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଦୈନିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ଓ ଏହା କେମିତି କରୋନା ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ମୃ-ତ୍ୟୁରୁ ରକ୍ଷା କରେ

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଏହାର ଚିକିତ୍ସାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି କିଛି ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଣାଯାଉଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ବୃଦ୍ଧିର ସଂକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଗତ କିଛି ଦିନରୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇସିଏମଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଇସିଏମଓ ହେଉଛି ଏକ୍ସଟ୍ରାକୋରୋରାଲ ମେମ୍ବ୍ରେନ ଅକ୍ସିଜେନ (Extracorporeal membrane oxygenation), ଯାହା କରୋନାରେ ଗୁରୁତର ଆ-କ୍ରା-ନ୍ତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଇସିଏମଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ’ଣ ଏବଂ ଏହା କିପରି କାମ କରେ, ଏଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କେତେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ।

ଇସିଏମଓ ଟେକନିକ କଣ?

ଅତିରିକ୍ତ କର୍ପୋରାଲ ମେମ୍ବ୍ରେନ ଅକ୍ସିଜେନ(ଇସିଏମଓ)କୁ ଏକ ଡିଭାଇସ ଲାଇଫ ସପୋର୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ଏକ କୃତ୍ରିମ ହାର୍ଟ ଓ ଏକ ଯୁଗଳ ଫୁସଫୁସ ଶରୀର ବାହାରେ କାମ କରିଥାଏ। ଏହା ଶରୀରକୁ ସେତେବେଳେ ଅକ୍ସିଜେନ ଯୋଗାଏ ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀର ଫୁସଫୁସ କିମ୍ବା ହାର୍ଟ ଠିକ ଭାବରେ କାମ କରିପାରେ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରେ, ସେତେବେଳେ ଇସିଏମଓ ଉପକରଣକୁ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯାଏ।

Google

କେମିତି କାମ କରେ ଇସିଏମଓ ମେସିନ?

ଇସିଏମଓ ମେସିନର ଟ୍ୟୁବ ରୋଗୀର ବଡ଼ ଶିରାରେ ଯେପରିକି ଗଳା, ଛାତି କିମ୍ବା ଅଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଟ୍ୟୁବ ରୋଗୀର ର-କ୍ତକୁ କୃତ୍ରିମ ଅମ୍ଳଜାନ (କିମ୍ବା କୃତ୍ରିମ ଫୁସଫୁସ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହି ମେସିନ ମାଧ୍ୟମରେ ରକ୍ତରୁ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ର-କ୍ତରେ ଶୁଦ୍ଧ ଅମ୍ଳଜାନ ମିଶା ଯାଏ ଯାହା ରୋଗୀର ଶରୀରକୁ ପୁନର୍ବାର ପମ୍ପ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

କେବେ ହୁଏ ଇସିଏମଓର ବ୍ୟବହାର?

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆଗରେ ଇସିଏମଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ହେଉଛି ଶେଷ ବିକଳ୍ପ। ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ଯେପରିକି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାୟ ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିନଥାଏ ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ବ୍ୟତୀତ, ହାର୍ଟ କିମ୍ବା ଫୁସଫୁସ ପ୍ରତିରୋପଣ ସମୟରେ ଇସିଏମଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ନିମୋନିଆରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀ ଏବଂ ବିଷ ଖାଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯାଏ।

Google

ଇସିଏମଓ ଟେକନିକରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କେତେ ହୋଇଥାଏ?

ଇସିଏମଓ ଅତ୍ୟଧିକ ମ-ହ-ଙ୍ଗା ଟେକନିକ ଅଟେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଦାମୀ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଅଛି। ଆମ ଓଡ଼ିଶାର କୌଣସି ସରକାରୀ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହି ଚିକିତ୍ସାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଇସିଏମଓ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦୈନିକ ୧.୭୫ ଲକ୍ଷରୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ପରେ ପ୍ରତିଦିନ ୮୦ ହଜାର ରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଚା-ର୍ଜ କରାଯାଇଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *