ଆପ୍ଲିକେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୫ ଦିନରେ ପଇସା ଡବଲ ହେବାର ଲୋଭ ଦେଖାଇ ଠ-କି-ନେ-ଲେ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା, ୫୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କରି ସାରିଥିଲେ ଡାଉନଲୋଡ଼

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ପୋ-ଲି-ସ ଏକ ବଡ ଠ-କେ-ଇ ମାମଲାର ଖୁଲାସା କରିଛି | ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଏସଟିଏଫ ନୋଏଡାରୁ ଜଣେ ଅ-ଭି-ଯୁ-କ୍ତ-କୁ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠ-କେ-ଇ ମାମଲାରେ ଗି-ର-ଫ କରିଛି | ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଠ-କେ-ଇ ମାତ୍ର ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ କରାଯାଇଛି |

ଚୀନ୍‌ର ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସ୍କିମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକ ଆପ ସହିତ ଏହି ଜାଲିଆତି କରାଯାଇଥିଲା | ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହି ଆପକୁ ଡାଉନଲୋଡ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଆପ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ଡବଲ କରିବାକୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରାଯାଉଥିଲା |

ଠକେଇରେ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ଦୁଇଗୁଣ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମେ ଲୋକଙ୍କୁ ପାୱାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ କୁହାଯାଉଥିଲା, ଯାହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନରେ ଟଙ୍କାକୁ ଦୁଇଗୁଣ କରିବାକୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରାଯାଉଥିଲା |

ପୁରା ଘଟଣାର ଖୁଲାସା ଏହିପରି ହେଲା ଯେ ଯେତେବେଳେ ହରିଦ୍ୱାର ବାସିନ୍ଦା ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଏକ “ପାୱାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପ”ରୁ ଟଙ୍କାକୁ ଦୁଇଗୁଣ କରିବା ପାଇଁ ଯଥାକ୍ରମେ ୯୩ ହଜାର ୭୨ ହଜାର ଜମା କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ୧୫ ଦିନରେ ଦୁଇଗୁଣ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା |

କିନ୍ତୁ ଏପରି ନ ହେବାରୁ ପୀଡିତ ଜଣକ ପୋ-ଲି-ସ ଷ୍ଟେସନରେ ଅ-ଭି-ଯୋ-ଗ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ପୋ-ଲି-ସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲା | ଯାଞ୍ଚରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସବୁ ପାଣ୍ଠି ଅଲଗା-ଅଲଗା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଇଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଆର୍ଥିକ କାରବାର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ପୋ-ଲି-ସ ହାତକୁ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠ-କେ-ଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା |

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏସଟିଏଫର ଏସଏସପି ଅଜୟ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋ-ଲି-ସ ଯାଞ୍ଚରେ ଏକ ବଡ କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଠକୁଥିବା ବିଦେଶୀ ନିବେଶକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ବିଜନେସମ୍ୟାନଙ୍କୁ କମିଶନ ଲୋଭ ଦେଖାଇ ଏକ ଆପ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲୋନ ଦେବେ ବୋଲି କହୁଥିଲେ |

ପରେ ଏହାକୁ ବଦଳାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଗଲା | ଟଙ୍କା ଗୋଟିଏ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ରଖି ଭାରତର ଲୋକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ରଖାଯାଇଥିଲା | ଆରମ୍ଭରେ, କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା |

ଅ-ଭି-ଯୁ-କ୍ତ-ଙ୍କ ଠାରୁ ୧୯ ଲାପଟପ, ୫୯୨ ସିମ କାର୍ଡ ଉଦ୍ଧାର : SSP :-

ଏସଏସପି ଅଜୟ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଏସଟିଏଫ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ନୋଏଡାରୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଅ-ଭି-ଯୁ-କ୍ତ ପୱନ ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ଗି-ର-ଫ କରିଛି | ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପାଖରୁ ୧୯ ଟି ଲାପଟପ, ୫୯୨ ସିମ୍ କାର୍ଡ, ୫ ଟି ମୋବାଇଲ ଫୋନ, ୪ ଟି ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପାସପୋର୍ଟ ଜବତ କରାଯାଇଛି | ଯାଞ୍ଚରେ STF ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ଏହି ଟଙ୍କାକୁ କ୍ରିପ୍ଟୋ ମୁଦ୍ରାରେ ରୂପାନ୍ତର କରି ବିଦେଶ ପଠାଯାଉଛି |

ଦେହରାଡୁନର ଏଡିଜି ଅଭିନଭ କୁମାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଏଭଳି ଆପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଅନ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ଏଜେନ୍ସି ଆଇବି ଏବଂ ରାକୁ ମଧ୍ୟ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି | ଯେଉଁ ବିଦେଶୀ ଲୋକଙ୍କ ନାମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି, ସେମାନଙ୍କ ଦୂତାବାସ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ସେମାନଙ୍କ ସୂଚନା ମଗାଯାଉଛି | ଖୁବଶୀଘ୍ର ସୂଚନା ବାହାରକୁ ଆସିଯିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମାମଲାରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ୨ ଏବଂ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ୧ ଟି କେସ ପଞ୍ଜିକରଣ ହୋଇଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *