ଚାକିରୀ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ଜଲଦି ବଢିବାକୁ ଯାଉଛି ଆପଣଙ୍କର ପିଏଫ। ଜାଣନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ଲାନ କଣ ରହିଛି

ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ଲୋକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଯଦି ଆପଣ ଚାକିରୀ କରୁଛନ୍ତି ତ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ କି, ଜଲଦି ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଯାଉଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବହୁତ ଜଲଦି ନୂଆ ଲେବର କୋଡ଼ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ନୂଆ ଲେବର କୋଡ଼ ଲାଗୁ ହେବାପରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଇନହ୍ୟାଣ୍ଡ ସଲାରୀ କମିଯିବ ଓ ପିଏଫ ବଢିଯିବ। ପ୍ରଥମେ ଏହି କୋଡ଼ କୁ 1 ଏପ୍ରିଲ 2021 ତାରିଖରେ ଲାଗୁ ହେବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ କେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏହାକୁ ଆଗାମୀ 2 ରୁ 3 ମାସରେ ଲାଗୁ କରିବେ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ କି, ଟେକହୋମ ସଲାରୀ କଟିଯାଇ ପିଏଫ ରାଶି ବୃଦ୍ଧି କରିଦିଆଯିବ। ଏଥିରେ ଗ୍ରାଚୁଟି ବଢିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ମନିକଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଖବର ଅନୁସାରେ ଥରେ ୱେଜ କୋଡ଼ ଲାଗୁ ହେବାପରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେସିକ ପେ ଓ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ କାଲକୁଲେଟ କରିବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ।

କେଉଁ ଚାରୋରି ଲେବର କୋଡ଼ ଲାଗୁହେବ:-

ସରକାର ଯେଉଁ 4ଟି କୋଡ଼କୁ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ସିଲେକ୍ସନ କୋଡ଼, କୋଡ଼ ଅନ ଅକ୍ୟୁପେସନାଲ ସେଫଟି, ହେଲଥ ଆଣ୍ଡ ୱାର୍କିଂ କଣ୍ଡିସନ କୋଡ଼ ଓ ସୋସିଆଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି କୋଡ଼ ଅନ ବେଜେଜେ ସାମିଲ ରହିଛି।

ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ନୂଆ ୱେଜ କୋଡ଼ ବିଷୟରେ:-

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ କି, ୱେଜ କୋଡ଼ ଆକ୍ଟ 2019 ମୁତାବିକ ଏବେ କୌଣସି କମ୍ପାନୀରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେସିକ ସାଲାରୀ କମ୍ପାନୀର କଷ୍ଟରୁ 50 ପ୍ରତିଶତ କମ ହୋଇନପାରେ। ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାପରେ 50 ପ୍ରତିଶତ ବେସିକ ସଲାରୀ ରୂପରେ ମିଳିବ। ଯଦି ଏମିତି ହୁଏ ତାହେଲେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଧି ଓ ଗ୍ରାଚୁଟିରେ ଆପଣଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ବଢିଯିବ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ନୂଆ ୱେଜ କୋଡ଼ ଲାଗୁ ହେବାପରେ ବୋନସ, ପେନସନ, ବାହନଭତା, ଘରଭଡା ଭତା, ଆବସ ଲାଭ, ଓଭରଟାଇମସ ଆଦି ବାହାର ହୋଇଯିବ।

ସାଲାରୀ ରେ କେବଳ 3 ଘଟକ ସାମିଲ ହେବ:-

ନୂଆ କୋଡ଼ରେ ଆପଣଙ୍କ ଦରମାରେ କେବଳ 3 ଘଟକ ସାମିଲ କରାଯିବ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ଅଟେ ବେସିକ ପେ ଓ ତୃତୀୟ ରିଟେନ୍ସନ ପେମେଣ୍ଟ କମ୍ପୋନେଣ୍ଟ ହେବ। ଆପଣଙ୍କୁ ବେସିକ ସାଲାରୀକୁ ଛାଡ଼ି CTC ରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଘଟକ 50 ପ୍ରତିଶତ ରୁ ଅଧିକ ନହେଉ ଓ ଅନ୍ୟ ଆଧାରରେ ବେସିକ ସାଲାରୀ ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *