ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦାବି : ଅଧିକ ଚା’ ପିଉଥିଲେ ହୋଇପାରନ୍ତି ଅନ୍ଧ

ପ୍ରାୟତଃ କାମ କାରଣରୁ ହେଉଥିବା ଥକାପଣ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାକୁ ଦୂର କରିବାପାଇଁ ଆମକୁ ଚା ଏବଂ କଫି ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଲାଗିଥାଏ | ଏହାକୁ ପିଇବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଶରୀରରେ ଫୁର୍ତ୍ତି ଲାଗେ ଏବଂ ପୁଣିଥରେ କାମରେ ଲାଗିଯାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏପରି ଦିନରେ କେତେଥର ପିଉଛନ୍ତି ? ଥରେ, ଦୁଇଥର, ଚାରିଥର, ପାଞ୍ଚଥର କି ୮ଥର ? କଣ ଆପଣ ପ୍ରତି ଘଂଟାରେ ଚା -କଫି ପିଉନାହାନ୍ତି ତ ? ଯଦି ହଁ ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ | ପ୍ରତିଦିନ ଏପରି କଫିନର ସେବନ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ଧ କରିପାରେ | ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିଛନ୍ତି |

କଫିନ୍‌ର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଯେକୌଣସି ରୂପରେ (ଯେପରିକି କଫି, ଚା, ଶକ୍ତି ପାନୀୟ ଏବଂ ଏପରିକି କ୍ୟାଫିନଯୁକ୍ତ ଶକ୍ତି ଟାବଲେଟ) ଆଖି ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ଆମେରିକାରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କଫିନର ଅଧିକ ସେବନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଏପରି ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଅନ୍ଧ ହେବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଜାଣିବା ଯେ କଫିନ କିପରି ଭାବେ ଆମ ଆଖି ପାଇଁ କ୍ଷତିର କାରଣ ହୋଇପାରେ ?

ଅତ୍ୟଧିକ କଫିନ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ଲୁକୋମା ହେବାର ଆଶଙ୍କା :-

ମାଉଥ ସାଇନାରେ ଥିବା ଆଇକାହନ ସ୍କୁଲ ଅଫ ମେଡିସିନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଚକ୍ଷୁ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଦୈନନ୍ଦିନ ଅଧିକ ପରିମାଣର କ୍ୟାଫେନ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ଲୁକୋମା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିପାରେ | ଆମେରିକାରେ ଗ୍ଲୁକୋମା ଅନ୍ଧତ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଗ୍ଲୁକୋମା ହେଉଛି ଏକ ଏପରି ଅବସ୍ଥା, ଯାହା ଆଖିର ଅପ୍ଟିକ ସ୍ନାୟୁକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଗ୍ଲୁକୋମା ମଧ୍ୟ ଜେନେଟିକ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆଖି ଭିତରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ଚାପ ଅପ୍ଟିକ ସ୍ନାୟୁକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ, ଏହି ସ୍ନାୟୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିତ୍ରଗୁଡିକୁ ପଠାଇଥାଏ |

କ’ଣ କୁହନ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ?

ଅଧ୍ୟୟନର ସହ-ଲେଖକ ଆନ୍ଥୋନି ଖାୱାଜା କହିଛନ୍ତି – ଗ୍ଲୁକୋମା ରୋଗୀମାନେ ପ୍ରାୟତ ପଚାରିଥାନ୍ତି ଯେ କଣ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ ? ତେବେ ଏହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ମିଳିପାରି ନାହିଁ | ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କହିପାରିବା ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଗ୍ଲୁକୋମା ହେବାର ଅଧିକ ଜେନେଟିକ ବିପଦ ଥାଏ, ସେମାନେ କଫିନ ଗ୍ରହଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଉଚିତ | ତେବେ ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ଯେ କଫିନ୍ ଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଗ୍ଲୁକୋମା ହେବାର ଆଶଙ୍କା କେବଳ ଅଧିକ କଫିନ ଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଜେନେଟିକ୍ ବିପଦ ଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଇଛି |

ଗ୍ଲୁକୋମାର ଲକ୍ଷଣ :-

ଗ୍ଲୁକୋମାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଚକ୍ଷୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ଚିରାଗ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛୁ | ଡ ଚିରାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ଲୁକୋମା ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ସାଧାରଣତ ସେତେବେଳେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋଗ ନ ବଢିଛି | ଅଧିକ ବିପଦ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହିପରି ଗୁରୁତର କ୍ଷତି ନହେବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଗ୍ଲୁକୋମା ରୋକିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟାୟାମ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ନିଜ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *