ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ବଡ଼ ଦାବି : ମଣିଷ ପାଖକୁ ପୁଣିଥରେ ଫେରିପାରେ ହଜି ଯାଇଥିବା ଏହି ଅଙ୍ଗ

ଯଦି ମଣିଷ ନିଜର ଯେକୌଣସି ଅଙ୍ଗ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ହଜାଇ ଦେଇଥାଏ, ତେବେ ତାକୁ ଜୀବନସାରା ସେହି ଅବସ୍ଥାରେ ରହିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଗବେଷଣାରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ସଲାମାଣ୍ଡର ଜୀବଙ୍କ ପରି ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ହଜିଯାଇଥିବା ଅଙ୍ଗକୁ ପୁଣିଥରେ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ‘ଅପ୍ରଯୁକ୍ତ’ କ୍ଷମତା ରହିଥାଏ |

ଗବେଷଣାକାରୀଙ୍କ ଏକ ଟିମ ଅନୁଯାୟୀ, ସଲାମାଣ୍ଡର ପରି ମଣିଷମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜ ଶରୀରର କିଛି ହଜିଯାଇଥିବା ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକୁ ପୁଣିଥରେ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି |

ହାର୍ବୋରରେ MDI ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଏହା ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବାପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଲା ଯେ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ହଜିଯାଇଥିବା ଅଙ୍ଗକୁ ପୁନର୍ବାର ଉତ୍ପନ୍ନ କରିବାର ‘ଅପ୍ରଯୁକ୍ତ’ କ୍ଷମତା ରହିଥାଏ | ରିସର୍ଚ୍ଚ ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ବୁଝିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଆକ୍ସୋଲଟଲରେ କୌଣସି ଆଘାତର ଚିହ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇନଥାଏ କିମ୍ବା ଆଘାତରେ ସେହିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କାହିଁକି କରେ ନାହିଁ, ଯେପରି ମୂଷା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀମାନେ କରନ୍ତି |

ସେମାନେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ପାଇଲେ ଯେ ମ୍ୟାକ୍ରୋଫେଜ ନାମକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଟିସୁ କୋଷର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମୂଷାଠାରେ ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା |

ରିସର୍ଚ୍ଚ ଟିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କାର ଗଠନ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ପୁନନିର୍ମାଣକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମସ୍ତିଷ୍କର ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦାଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ହଜିଯାଇଥିବା ଅଙ୍ଗକୁ ପୁଣିଥରେ ପାଇପାରିବ କିମ୍ବା ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରେ |

ଡକ୍ଟର ଜେମ୍ସ ଗୋଡୱିନ ଏବଂ ସହକର୍ମୀମାନେ ଆକ୍ସୋଲୋଟ ସଲାମାଣ୍ଡରରେ ଆଘାତ ଲାଗିବାପରେ ମଲିକୁଲାର ସିଗନାଲର ତୁଳନା ଏକ ବୟସ୍କ ମୂଷା ସହିତ କଲେ, ଯାହାର ପୁନନିର୍ମାଣ କ୍ଷମତା ସୀମିତ ଅଟେ |

ଗୋଡୱିନ ବୁଝାଇଛନ୍ତି ଯେ ହଜିଯାଇଥିବା କିମ୍ବା ଆହତ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନନିର୍ମାଣ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀମାନେ ସାଧାରଣତ ଆଘାତ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଦାଗ ତିଆରି କରନ୍ତି, ଯାହା ପୁନନିର୍ମାଣରେ ବାଧା ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ |

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ପୁନନିର୍ମାଣର ଅପ୍ରଯୁକ୍ତ କ୍ଷମତା ରହିଛି ‘ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଘାତର ଚିହ୍ନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବାଦ୍ୱାରା ସେହି ଲୁକ୍କାୟିତ ପୁନନିର୍ମାଣ କ୍ଷମତାକୁ ଅନଲକ କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗବେଷଣା କାଗଜ ବିକାଶମୂଳକ ଡାଇନାମିକ୍ସ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *