୧୦ ହଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ୫୦୦ ଟଙ୍କାର ବେକାର ପୁରୁଣା ନୋଟ, ତୁରନ୍ତ ଚେକ କରନ୍ତୁ ନିଜର ପର୍ସ ଓ ହେଇଯାନ୍ତୁ ମାଲାମାଲ

୮ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ରେ, ଭାରତରେ ଏକ ଭୂମିକମ୍ପ ଆସି ଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ହଠାତ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବିମୁଦ୍ରୀକରଣରେ ଭାରତରେ ଚାଲୁଥିବା ପାଞ୍ଚ ଶହ ଓ ଏକ ହଜାର ନୋଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ସିରିଜର ଏହି ନୋଟଗୁଡ଼ିକ ଏହି ଦିନ ପରେ ଅଦରକାରୀ ହୋଇଗଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ନୋଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ଏକ ସହଜ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପୁରୁଣା ପାଞ୍ଚ ଶହ ନୋଟ ଅଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସେଗୁଡିକୁ ବାହାର କରି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁଯେ, ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପାଞ୍ଚ ଶହ ନୋଟ୍ ଅଛି କି ନାହିଁ?

ଯେକୌଣସି ନୋଟ ଆରବିଆଇ ପ୍ରିଣ୍ଟ କରେ। ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ ଅତି ଯତ୍ନର ସହିତ ପ୍ରିଣ୍ଟ କରାଯାଏ। ଏହାର ଏକ ପେଟର୍ନ ଫିକ୍ସ ଅଛି ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ନୋଟଗୁଡିକ ପ୍ରିଣ୍ଟ ହୋଇଛି। ଯଦି ଆରବିଆଇରୁ ମୁଦ୍ରଣ କରିବା ସମୟରେ ନୋଟରେ କିଛି ତ୍ରୁଟି ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ବଜାରକୁ ଆସେ, ତେବେ ସେହି ନୋଟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହୋଇଯାଏ। ଆଜି ଆମେ ଯେଉଁ ନୋଟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଏହାର ମୁଦ୍ରଣ ସମୟରେ ଏକ ବଡ ଭୁଲ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି।

ଏକ ଭୁଲ ହେଲା ମୂଲ୍ୟବାନ:-

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ, ବେକାର ହୋଇଯାଇଥିବା ୫୦୦ ଶହର କିଛି ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କୁ ହଜାରେ ରୋଜଗାର କରିପାରିବ। ଅନଲାଇନରେ ଆପଣ ଏହି ନୋଟଗୁଡ଼ିକୁ ପାଞ୍ଚରୁ ଦଶ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। ଆମେ ଏଥିରେ ସର୍ବାଧିକ ନୋଟ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଏହାର ଅନଲାଇନ ମୂଲ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଛି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୋଟର ମୁଦ୍ରଣ ସମୟରେ ଏକ ଭୁଲ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ନୋଟରେ କ୍ରମିକ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଥର ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଛି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପାଞ୍ଚ ଶହର ଏପରି ନୋଟ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ କ୍ରମିକ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଥର ମୁଦ୍ରିତ ହୋଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଅନଲାଇନରେ କିଣି ପାରିବେ।

୧୦ ହଜାର ଏହି ନୋଟ:-

ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ ଭୁଲ ବ୍ୟତୀତ, ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ଶହ ନୋଟ ଆପଣଙ୍କୁ ଧନୀ କରିପାରେ। ଏହି ନୋଟରେ, ଅତିରିକ୍ତ କାଗଜ ଧାରରେ ଛାଡି ଦିଆଗଲା। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏପରି ଏକ ନୋଟ ଅଛି, ଯାହାର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅତିରିକ୍ତ କାଗଜ ଅଛି, ତେବେ ଏହା ଅନଲାଇନରେ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଆପଣ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କ ପର୍ସକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏପରି ପୁରୁଣା ନୋଟ ଅଛି କି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ। ଯଦି ହଁ, ତେବେ ଆପଣ ବିକ୍ରୟ କରି ଦଶ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ।

ଏହିପରି ବିକ୍ରି କରନ୍ତୁ:-

ନୋଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଭୁଲ ଏହାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ। ଅନେକ ଲୋକ ଏହିପରି ନୋଟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। oldindiancoins.comରେ ଏହି ନୋଟ ଗୁଡିକ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅନନ୍ୟ ମୁଦ୍ରା ଜମା କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ସାଇଟ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏହାକୁ କିଣି ପାରିବେ। ଯଦିଓ, ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ନୋଟ ଅଛି ଯାହାର କିଛି ପ୍ରକାରର ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ ଭୁଲ୍ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଇଣ୍ଡିଆମାର୍ଟ କିମ୍ବା ଇବେ ପରି ସାଇଟରେ ବିକ୍ରେତା ଭାବରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। ମୂଲ୍ୟହୀନ ନୋଟରୁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ଏହି ଉପାୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଧନୀ କରିଦେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *