ସାବଧାନ : ଯଦି ଏହି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଖାତା ଅଛି, ତେବେ ଜୁନ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରା କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ନଚେତ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଟଙ୍କା ଦେବା-ନେବା

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ପଢିବା ଉଚିତ | କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ସେମାନଙ୍କର IFSC (ଇଣ୍ଡିଆନ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ସିଷ୍ଟମ କୋଡ) କୋଡ଼ ବଦଳିଯିବ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯେ ଆପଣ ନୂତନ IFSC ବିଷୟରେ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ, ଯେପରିକି ଅନଲାଇନରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ | IFSC ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜୁନ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଇଛି | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆପଣ କିପରି ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ |

କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର ଅଫିସିଆଲ ପୋର୍ଟାଲ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଲେଖିଛି, ‘ପ୍ରିୟ ଗ୍ରାହକ, ଆପଣଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ମିଶ୍ରଣ ପରେ ସିଣ୍ଡିକେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ IFSC , ଯାହାକି ୧୧ ଟି ଡିଜିଟାଲର ଏକ ୟୁନିକ ଆଲଫାନୁମେରିକ କୋଡ ହୋଇଥାଏ, ତାହା ବଦଳିଯାଇଛି |” SYNB ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ସବୁ IFSC ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୧ ରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ | ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଛି ଯେ ସେମାନେ NEFT / RTGS / IMPS ମାଧ୍ୟମରେ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାପାଇଁ ‘CNRB’ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି IFSC ର ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ଆଇଏଫଏସସି କୋଡ଼ କଣ ?

IFSC କୋଡ ହେଉଛି ଏକ 11 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ କୋଡ, ଯାହା ଉଭୟ ବର୍ଣ୍ଣମାଳା ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ଗଠିତ | NEFT, RTGS, IMPS ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବା ପାଇଁ ଏହି କୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | ଏହି କୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ସହଜରେ ଜଣା ପଡ଼ିଯାଏ ଯେ କେଉଁଠାରେ ଏବଂ କାହାକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଇଥାଏ |

କିପରି ଜାଣିବେ IFSC ?

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକ, ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ଆରାମରେ ବସି ହିଁ ନୂତନ ନୂତନ IFSC କୋଡ୍ ଜାଣିପାରିବେ | ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇଟି ପଦ୍ଧତି ଦେଇଛି | ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଏହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରାଞ୍ଚ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବ ଏବଂ IFSC କୋଡ୍ ଦେଖିପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜ ପୋର୍ଟାଲରେ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ଦେଇଛି | ଏହି ଲିଙ୍କ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରାଞ୍ଚର ନାମ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଶାଖା ନାମ ପ୍ରବେଶ କରି ‘Click here to get new IFSC’ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *