ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଦିନ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ହାର୍ଟ ଆଟାକ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ହାର୍ଟ ଆଟାକ ରୋଗୀ କିପରି ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ରୋଗ କବଳରେ ପଡି ଯାଇଛନ୍ତି ? କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଅଛି, ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ରୋଗୀ ଜଣେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଏବଂ ଯଦି ଏହାର ସଠିକ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଆଘାତ ଲାଗିପାରେ | ଯଦି ଆରମ୍ଭରେ କୌଣସି ହୃଦରୋଗ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା, ଛାତି କିମ୍ବା ବାହୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଏହା ହାର୍ଟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ହାର୍ଟ ଆଟାକର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ବର୍ଷ କିମ୍ବା ମାସ କିମ୍ବା ସପ୍ତାହର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନ କିମ୍ବା ସମୟ ଏହି ବିପଦକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥାଏ ? ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିନ ଏବଂ ସମୟ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ନିତ୍ୟକର୍ମକୁ ଠିକ ରଖନ୍ତୁ, ତେବେ ଆପଣ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଭଳି ଏକ ଗୁରୁତର ରୋଗକୁ ଦୂର କରିପାରିବେ | ଏହି କଥା ଏକ ବିଦେଶୀ ଅଧ୍ୟୟନରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି |

ସ୍ଵୀଡନଙ୍କ ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ସେହିପରି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ହାର୍ଟ ଆଟାକରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କୁ ୭ ଦିନ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା | ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ବିଶେଷ ଦିନ ଏବଂ ବିଶେଷ ସମୟର ଏକ ଟ୍ରେଲର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ​​ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗୀମାନେ ଅଧିକାଂଶ ଆକ୍ରମଣ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​| ତାହା ହେଉଛି, ସେହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନ କିମ୍ବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକର ଆଶଙ୍କା ସର୍ବାଧିକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ହୃଦଘାତ ସୋମବାର ଦିନ ଆସିଥିଲା | ଏହି ଭୟଙ୍କର ସମସ୍ୟା ଶନିବାର ଦିନ କମ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ସୋମବାର ଦିନ ଅନ୍ୟ ଦିନ ତୁଳନାରେ ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ମାମଲା ଦେଖାଯାଇଥିଲା |

ସୋମବାର ଦିନ ଯୁବକ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ଏହି ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୋମବାର ଦିନ ହାର୍ଟ ଆଟାକର ଅଭିଯୋଗ ଅନ୍ୟ ଦିନ ତୁଳନାରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଥିଲା | ଯଦି ଆମେ ସେହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାସ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଆସେ, ତେବେ ଏହା ଡିସେମ୍ବର ମାସ ଅଟେ | ତାହା ହେଉଛି, ସର୍ବାଧିକ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ସମସ୍ୟା ଡିସେମ୍ବରରେ ଏବଂ ବର୍ଷସାରା ସର୍ବନିମ୍ନ ଜୁଲାଇରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା |

ସମୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ହାର୍ଟ ଆଟାକ ସେହି ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ କିମ୍ବା ମାନସିକ ଅସୁବିଧାରେ ଥିଲେ | ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ସିଧାସଳଖ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା, ଚିନ୍ତା-ଫ୍ରିକ୍ସ ଏବଂ ଚାପ ସହିତ ଜଡିତ ଅଟେ | ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସୋମବାରରେ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣ ହୁଏ, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସୋମବାର ହେଉଛି ଅଫିସର ପ୍ରଥମ ଦିନ, ଯାହାର ଚାପ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | କାର୍ଯ୍ୟ ଚାପ ସମଗ୍ର ଶରୀରର ଜୈବ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବିଚଳିତ କରିପାରେ | ଏହା ରୋଗୀର ହାର୍ଟ ଆଟାକର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

ଯେତେବେଳେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ରୋଗୀର ଚାପ ସ୍ତର ବଢିଯାଏ, ତାଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସ୍ପାଇକ ନାମକ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହୋଇଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କାରଣରୁ ଅସ୍ଥି ମଜ୍ଜା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷଗୁଡ଼ିକ ସେଠାରୁ ବାହାରି ଚାପ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ କରିବେ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷଗୁଡ଼ିକର ମୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ, କାରଣ ଏହି କୋଷଗୁଡ଼ିକ ରକ୍ତବାହୀ ଏବଂ ହୃଦୟରେ ପ୍ରଦାହ ସୃଷ୍ଟି କରି ପ୍ରବଳ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ | ଏହି ଚାପ ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାରରେ କମ ଥିବାବେଳେ ସୋମବାରରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ରହିଥାଏ | ଅଫିସ ସମୟରେ ସେ ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର ମଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି | ସୋମବାର ମନେରଖନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ |

ହାର୍ଟ ଆଟାକରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଖାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶୋଇବା ଏବଂ ଜାଗ୍ରତ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରେ ରୁଟିନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅଧିକ ରଖିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ସୁଗାର ସ୍ତର ବଜାୟ ରହିବ | ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକର ବିପଦ ସର୍ବାଧିକ ରହିଥାଏ | ନିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ବ୍ୟାୟାମ କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟ ଠିକ ରହିବ | କମେଡି ମୁଭି କିମ୍ବା ସିରିଏଲ ଦେଖନ୍ତୁ, ମନକୁ ହାଲୁକା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ | ଏହି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସ୍ପାଇକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟ୍ରେସ ଅଧିକ ବଢି ପାରିନଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *