କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୭% ଜାଗାରେ ୨୮% ହୋଇଯିବ DA , ଏତେ ଟଙ୍କା ବଢିବ ସ୍ୟାଲେରୀ

ଯେଉଁ ଖୁସିଖବରକୁ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ବହୁତ ସମୟ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ, ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସିଗଲା | ୫୦ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୬୧ ଲକ୍ଷ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଭତ୍ତା ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୭% ହାରରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଧାସଳଖ ୨୮% ହୋଇଯିବ | ଏହି ବୃଦ୍ଧିର ଫାଇଦା ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୟାଲେରିରେ ବୃଦ୍ଧି ଆକାରରେ ଦେଖିବେ |

ଅଟକିଥିବା ତିନୋଟି କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆସିବ ?

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଖୁସି ଖବର ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଅଟକି ରହିଥିବା ତିନୋଟି କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ DA ଦିଆଯାଉଛି, ଯେତେବେଳେ କି ଏହା ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ବଢି ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଯିବ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ | କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ DA ର ଲାଭ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | କାରଣ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା, ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଅର୍ଥାତ ଜୁନ ୨୦୨୦ ରେ ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଥିଲା, ​​ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ରେ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ପୁଣି ୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଅର୍ଥାତ ସମୁଦାୟ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି | ତେବେ ଏହି ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ |

DA ଏରିୟରକୁ ନେଇ ମିଟିଂ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା :-

ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜର ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା (ଡିଏ) ର ଏରିୟରକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଆଲୋଚନାକୁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ (ସିଜିଏସ୍) ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜେସିଏମ ନ୍ୟାସନାଲ କାଉନସିଲ ଏବଂ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ମିନିଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ ଫାଇନାନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ ପ୍ରଶନାଲ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଆଲୋଚନା ହେବ | ନ୍ୟାସନାଲ କାଉନସିଲ-ଜେସିଏମ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ମାସରେ ମେ ମାସରେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଟିଂ ଏହି ମାସରେ ଅର୍ଥାତ ଜୁନ ମାସରେ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

ଏହିପରି ଭାବେ ବଢିବ ସ୍ୟାଲେରୀ :-

ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପେ-ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦରମା ହେଉଛି ୧୮୦୦୦ ଟଙ୍କା | ଏଥିରେ ୧୫% ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ଯୋଡାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏହି ଅର୍ଥରେ ମାସିକ ୨୭୦୦ ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ବେତନରେ ଯୋଡାଯିବ | ଯଦି ଆମେ ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ ଦେଖିବା, ତେବେ ସମୁଦାୟ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ୩୨୪୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ପେ ମ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୌଳିକ ଦରମା ୧୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଥାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କର ଦରମା ୧୮,୦୦୦ x ୨.୫୭ = ୪୬,୨୬୦ ଟଙ୍କା ହେବ | ଏହି ଦରମା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭତ୍ତା ବିନା ଅଟେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବେତନରେ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା (ଡିଏ), ଭ୍ରମଣ ଭତ୍ତା (TA), ମେଡିକାଲ୍ କ୍ଷତିପୂରଣ ଏବଂ HRA ପରି ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଯୋଡାଯିବ, ଏହାପରେ ଫାଇନାଲ ସ୍ୟାଲେରୀ ସ୍ଥିର ହେବ |

ଜୁନ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ବଢିବ ୪% DA :-

ବାସ୍ତବରେ, ଜୁନ ୨୦୨୧ର ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯିବ | ତାହା ମଧ୍ୟ ୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି | ଯଦି ଏପରି ହୁଏ ତେବେ ଜୁଲାଇ ୧ ରେ ତିନୋଟି କିସ୍ତି ଦେୟ ପରେ, ଆସନ୍ତା ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୪% ଅଧିକ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ସମୁଦାୟ ୩୨ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ | AG ଅଫିସ ବ୍ରଦର୍ଡରର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ତଥା ନାଗରିକ ବ୍ରଦର୍ଡର ସଭାପତି ହରିଶଙ୍କର ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଡିଏରେ ଆହୁରି ୩-୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ଏହା ସହିତ ଜୁନ ୨୦୨୧ ପରେ ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ୩୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ବଢ଼ିଯିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ DA ର ପେମେଂଟ ୧୭% ହାରରେ ଦିଆଯାଉଛି | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ପ୍ରତି ୬ ମାସରେ ରିଭାଇସ କରନ୍ତି | ଏହାର କାଲ୍କୁଲେସନ ବେଶିକ ପେ କୁ ଆଧାର କରି ଏହାର ହିସାବ ଶତକଡ଼ାରେ କରାଯାଇଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା DA ମିଳୁଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *