ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ କାହାଣୀ, ଗୋଟିଏ ରୁମରେ ରହୁଥିଲେ ୯ ଜଣ ଲୋକ, ତାପରେ ଏହିପରି ଭାବେ ହେଲେ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବିଜନେସ ଟାଇକୁନ ଅଟନ୍ତି, ଯିଏ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (RIL) ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଅଟନ୍ତି | ସେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଏ | ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ଏବଂ ସଫଳତାକୁ ଏଥିରୁ ହିଁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ ଯେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ସାମିଲ ଅଟେ |

ତେବେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଆଜି ଏତେ ବଡ ବ୍ୟବସାୟ ଟାଇକୁନ୍ ଏବଂ ଅପାର ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ହୋଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କଷ୍ଟକର ରାସ୍ତା ଦେଇ ଗତି କରିଛି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଆଜି ସମସ୍ତ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣତା ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ୯ ଜଣଙ୍କ ସହିତ ରହୁଥିଲେ |

ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଶ୍ରୀମଦ ଭାଗବତ ଗୀତାରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଏକ ଉପଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ, “କାମ କର, ଫଳ ଇଚ୍ଛା କର ନାହିଁ |” ଯେଉଁମାନେ ଏହି କଥାକୁ ଜୀବନ୍ତ କରିଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ |

ଏହି କଥାକୁ କେହି ଅଣଦେଖା କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ପିଲାଦିନେ ୯ ଜଣଙ୍କ ସହିତ ଗୋଟିଏ ରୁମ୍ରେ ଦିନରାତି ବିତାଇଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୩୪,୬୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀର ଷ୍ଟକ ଅତୀତରେ ପ୍ରାୟ ୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ବିଲିୟନେୟାର ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୪.୭୯ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଲାଭ ହୋଇଥାଏ | ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କର ନିଟ ମୂଲ୍ୟ ୮୧ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏହାସହିତ ସେ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ତାଲିକାରେ ୧୩ ତମ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି |

ଆଜି ଯିଏ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ପିଲାଦିନ ବହୁତ ସରଳ ଥିଲା | ସିମି ଗ୍ରୁୱାଲଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ସ୍ମରଣୀୟ ମୂହୁର୍ତ୍ତ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଦିନ ତାଙ୍କ ବାପାମା ଏବଂ ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ସହ ଗୋଟିଏ ରୁମରେ ବିତାଇବା | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କୁ ଥରେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ କ୍ରୋଧର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା |

ଆଜି ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ମୁମ୍ବାଇରେ ଏକ ଘରୋଇ ୨୭ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଠାରେ ରୁହନ୍ତି, ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି ‘ଆଣ୍ଟିଲିଆ’ | ଯାହାକୁ କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଘର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଅଟେ, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୧ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *