ଔଷଧ ପାଇଁ ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ସାଇକେଲ ଚଳାଇଲେ, ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ଲୋକ କହିଲେ “ଅ-ଲା-ଜୁ-କ”

କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ମଇଶୁର ଜିଲ୍ଲାର କପପ୍ଲୁ ଗାଁରୁ ଏକ ଭାବପ୍ରବଣ କରିଦେବା ଭଳି ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଚାଲିଥିବା କାରଣରୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଲକ ଡାଉନ କରାଯାଇଛି | ପରିବହନ ସୁବିଧା ଅଭାବରୁ ଜଣେ ବାପା ନିଜ ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସାଇକେଲରେ ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ତିନି ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଲା | ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏହି ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ, ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଆନନ୍ଦଙ୍କ ସାହସକୁ ସଲାମ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ |

୪୫ ବର୍ଷୀୟ ଆନନ୍ଦ ଜଣେ ଗରିବ ସହାୟକ ଅଟେ, ତାଙ୍କ ପୁଅର ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ବାଙ୍ଗାଲୋରର ନିମହନ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଛି | ଆନନ୍ଦ ଦୁଇମାସରେ ଥରେ ନିମହନ୍ସକୁ ପିଲା ପାଇଁ ଔଷଧ ନେବାକୁ ଆସୁଥିଲେ | ଲକ ଡାଉନ କାରଣରୁ ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ ରହିଛି, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏତେ ଦୂର ଯାତ୍ରା ସାଇକେଲରେ ହିଁ କରିବାକୁ ପଡିଲା |

କପ୍ଲୁ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଆନନ୍ଦ ଔଷଧ ଆଣିବାପାଇଁ ସାଇକେଲରେ ମେ ୨୩ ରେ ବାହାରି ଥିଲେ ଏବଂ ମେ ୨୬ ରେ ଔଷଧ ସହିତ ଫେରି ଆସିଥିଲେ | ଡାକ୍ତରମାନେ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଶିଶୁର ୧୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଔଷଧ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏପିଲିପଟିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଛି | ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରମାନେ ସାଇକେଲରେ ଏତେ ଦୂରରୁ ଆସୁଥିବାର ଜାଣିଲେ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ |

ଆନନ୍ଦଙ୍କର ପୁଅ ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ଏକ ଝିଅ ଅଛି, ଆନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଗାତାର ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପିଠିରେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି | ସେ ଏହାର ଔଷଧ ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଆଗ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି |

୩୦୦ କିଲୋମିଟର ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ପୁଅ ପାଇଁ ଔଷଧ ଅଣିଥିବାରୁ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି | ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କର ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ସାହସକୁ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି | ଦୂରରୁ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ମଧ୍ୟ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇନଥିଲେ |

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର କର୍ମୀମାନେ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଔଷଧ ଏବଂ ରାସନ ଦେଲେ | ଯେତେବେଳେ ଏହି ନେତାଙ୍କ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଲା, ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ ମିଛୁଆ, ବଦମାସ ବୋଲି କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ |

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ କପପ୍ଲୁ ଗାଁରେ ଆନନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଔଷଧ ଏବଂ ରାସନ ଦେଇଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ଏହି ନେତାଙ୍କ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଅନେକେ ଏହି ନେତାମାନଙ୍କୁ ସତ କହିବାକୁ ନେଇଥାନ୍ତେ |

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅର ଔଷଧ ପାଇଁ ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ସାଇକେଲ ଚଳାଇଥିଲେ ଏବଂ ନେତାମାନେ ଫଟୋଗ୍ରାଫ ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ | ଏହି ଘଟଣା ପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆର ଅଶୋକ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହ୍ରାସ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଲକଡାଉନ ଖୋଲିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି |

ସେହିପରି ଜଣେ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରାଜନେତାମାନେ ସବୁଆଡେ ନିଜର ଗୋଡ ରଖିଦିଅନ୍ତି, ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ପୁଅ ପାଇଁ ଔଷଧ ଆଣିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଔଷଧ ଏବଂ ରାସନ ନେଇ ପହଞ୍ଚିଗଲେ | ଏହାର ଫାଇଦା କଣ ?

ଲୋକମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିଜର କ୍ରୋଧକୁ ଖୁବ ଜୋରରେ ବାହାରକୁ ବାହାର କରୁଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ କାହାକୁ ସାହାଯ୍ୟ ଦରକାର ପଡେ, ସେତେବେଳେ ଏହି ରାଜନେତା ମାନେ ନିଜ ସିଟରେ ବସି ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି କେହି ନିଜେ ନିଜର ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ସେତେବେଳେ ଏମାନେ କରତାଳି ଲୁଟ କରିବାକୁ ଚାଲିଆସନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *