ସଇତାନ ବାପା : ୫ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ଶିକୁଳିରେ ବା-ନ୍ଧି ରଖିଥିଲା ବାପା, ଭୋକ ଲାଗିବା କାରଣରୁ ଝିଅଟିର ହେଲା ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ମୃ-ତ୍ୟୁ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ହୁଏତ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ବଡ଼ ସଂସ୍ଥା କାମ କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ସିରିୟା ଏବଂ କାଙ୍ଗୋ ଭଳି ଦେଶଗୁଡିକରେ ପରିସ୍ଥିତି ବହୁତ ଖରାପ ଅଛି | ସିରିୟାରେ ଯେଉଁଠାରେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ପେଟପୁରା ଖାଇବାକୁ ମିଳୁନି, ସେହିପରି କାଙ୍ଗୋରେ ବିସ୍ଥାପିତ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ବିପଦରେ ଅଛି | ଏହାକୁ ନେଇ ଗତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଏଜେନ୍ସି ୱାର୍ଲ୍ଡ ଫୁଡ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ (ଡବ୍ଲୁଏଚ୍ପି) ଏବଂ ୟୁନିସେଫ ସିରିଆ ଏବଂ କଙ୍ଗୋବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ଏକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ଡବ୍ଲୁଏଚ୍‌ପି କହିଛି ଯେ ସିରିଆର ୧୨୫ ନିୟୁତ ଲୋକ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଗୃହଯୁଦ୍ଧରେ ଜଡିତ ଥିବା ସିରିଆରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପେଟପୁରା ଖାଇବା ମିଳୁନାହିଁ | ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ଏଠାରେ ଥିବା ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏହା ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଏହି ସିରିଆ ବିଷୟରେ ଗୋଟିଏ କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଶୁଣି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରି ଉଠିବ | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଗୃହଯୁଦ୍ଧ କରି ଆସୁଥିବା ସିରିଆରୁ ଏକ ଛଅ ବର୍ଷର ଝିଅର ଫଟୋ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଭାଇରଲ ହୋଇଥିଲା | ଯେଉଁ ଝିଅଟିର ନାମ ନହଲା ଅଲ ଓଥମାନ ଅଟେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଝିଅ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ଯୁ-ଦ୍ଧ ହେତୁ ଏକ ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରହୁଥିଲା | ଯିଏ ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହିଁ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ନିରୀହ ଝିଅ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶି-କା-ର ହୋଇଥିଲେ | ଯାହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି | ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶିବିରର ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନହଲାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କର ଠିକ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନେଉନଥିଲେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଭୋକରେ ରହିବ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ହେପାଟାଇଟିସ ବି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗ ହୋଇଗଲା | ଯାହା ପରେ ଏହି ଝିଅଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ମ-ରି-ଯା-ଇ-ଥି-ଲା |

ସିରିଆର ଶରଣାର୍ଥୀ କ୍ୟାମ୍ପରେ ବାପା ତାଙ୍କୁ ଦିନରେ ପ୍ରାୟତଃ ବାନ୍ଧି ରଖୁଥିଲେ | ଯାହାଫଳରେ ସେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଆରାମରେ ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ଦେଉଥିଲେ | ନହଲାଙ୍କୁ କେବଳ ମାସରେ ଥରେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା | ସେ ତାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେଉନଥିଲେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପିଲାଟିକୁ ମା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା | କିଛି ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଜଲଦି ଜଲଦି ଖାଇବା ସମୟରେ ଗଳା ଚାପି ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ତାର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା |

ସେହିପରି ଏହି ମାମଲାରେ କ୍ୟାମ୍ପ ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କ କହିବାକଥାନୁଯାୟୀ ସେ ଅନେକ ଥର ଝିଅର ବାପାଙ୍କୁ ଶିକୁଳିରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପିଞ୍ଜରାରେ ନ ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ସର୍ବଦା ମନା କରିଦେଇଥିଲେ | ଶିକୁଳିରେ ନହଲାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଭାଇରାଲ ହେବାପରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା | ଏହି ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନେ ଦେଖିଲେ ଯେ ସିରିଆର ଉତ୍ତରରେ ଅବସ୍ଥିତ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରହୁଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କେତେ କଷ୍ଟରେ ଅଛନ୍ତି | ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଗି-ର-ଫ କରାଯାଇଥିଲା | ନହଲା ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ସିରିଆର ବି-ଦ୍ରୋ-ହୀ-ମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଫାରଜାଲ୍ଲା କ୍ୟାମ୍ପରେ ରହୁଥିଲେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାରାବିଶ୍ୱରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିପଦ ଘେରି ରହିଛି , କିନ୍ତୁ ପିଲାମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଥିବା ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ କେବଳ କାଗଜରେ ଗତିଶୀଳ ଦେଖାଯାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *