ପିଏମ କିଷାନରେ ଡବଲ ଫାଇଦା ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏହି ନିୟମ ଜାଣିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ,ଜାଣନ୍ତୁ ସବୁ ନିୟମ

ପିଏମ କିଷାନ ଅଷ୍ଟମ କିସ୍ତିରେ ୯ କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ କୃଷକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଆସିସାରିଛି | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଏପରି କୃଷକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି, ଯେଉଁମାନେ ହିତାଧିକାରୀ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିନାହାନ୍ତି | ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଯୋଜନାରେ କେଉଁମାନେ ହିତାଧିକାରୀ ଏବଂ ହିତାଧିକାରୀ ନୁହଁନ୍ତି |

ପ୍ରଥମେ ଏହା ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କାହାକୁ ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ | ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହି ଯୋଜନାର ସମସ୍ତ ସଂସ୍ଥାଗତ ଭୂମି ଧାରକଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବାହାରେ ରଖାଯାଇଛି | ଏହାବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳିବନାହିଁ, ଯେଉଁମାନେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦରେ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ରହି ଆସିଛନ୍ତି |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହାକୁ ମିଳିବନାହିଁ ଯୋଜନାର ଲାଭ :-

– ପୂର୍ବ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ/ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏବଂ ଲୋକସଭା/ ରାଜ୍ୟସଭା/ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା/ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାର ପୂର୍ବ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଦସ୍ୟ, ନଗରପାଳିକାର ପୂର୍ବ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମେୟର, ଜିଲ୍ଲା ପଂଚାୟତର ପୂର୍ବ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନାରୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଛି |

– କେନ୍ଦ୍ରୀୟ/ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ/କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ/ବିଭାଗଗୁଡିକ ଏବଂ ଏହାର ଫିଲଡ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସାର୍ବଜନିକ ଉପକ୍ରମ ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ/ସ୍ୱାୟତ୍ତ ସଂସ୍ଥାନ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ |

– ତେବେ ମଲ୍ଟି ଟାସ୍କିଂଗ ଷ୍ଟାଫ/ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ/ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦି କର୍ମଚାରୀ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି |

– ସମସ୍ତ ସୁପର ନାଚୁରାଲ/ ରିଟାୟାର୍ଡ଼ ପେନ୍ସନ୍ସ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମାସିକ ପେନ୍ସନ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଅଟେ | ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ |

– ତେବେ ଉପରୋକ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ମଲ୍ଟି ଟାସ୍କିଂଗ ଷ୍ଟାଫ/ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ/ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦି କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି |

– ଶେଷ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ବର୍ଷରେ ଆୟକରର ଦେୟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନାରୁ ବାହାରେ ରଖାଯାଇଛି | ଡାକ୍ତର,ଇଂଜିନିୟର, ଓକିଲ, ଚାର୍ଟାର୍ଡ ଆକାଉଂଟେଣ୍ଟ ଏବଂ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ଭଳି ବୃତ୍ତିଗତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ପଂଜିକୃତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥାଏ | ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ |

ଜୁନ ୩୦ ପୂର୍ବରୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କଲେ ମିଳିବ ଡବଲ ଫାଇଦା :-

କାରଣ ପିଏମ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଅଧୀନରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବିତିୟ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳିଥାଏ | ଏହି ଟଙ୍କା ତିନିଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ପାର୍ଟରେ ମିଳିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟମ କିସ୍ତି ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁନ ୩୦ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ କୃଷକମାନେ ଯୋଜନା ସହିତ ଯୋଡି ହେବେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି କିସ୍ତିକୁ ଛାଡି ବାକି ଦୁଇ କିସ୍ତି ଅର୍ଥାତ ୪୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଲାଭ ମିଳିପାରେ | ଜୁନ ୩୦ ପରେ ଯୋଜନା ସହିତ ଯୋଡି ହେଲେ ଏଥର ମାତ୍ର ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ହିଁ ମିଳିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *