ଡାକ୍ତର ମା ପିପିଇ କିଟ ପିନ୍ଧିପିନ୍ଧି ବିରକ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ, ଆଉ ଏହାକୁ ଦେଖି ପୁଅ ସହ୍ୟ କରିପାରିଲା ନାହିଁ ‘କଷ୍ଟ’, ତିଆରି କଲା ସାନଦାର ‘କୁଲ ପିପିଇ କିଟ’,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ‘କୁଲ ପିପିଇ କିଟ’ରେ କଣ ରହିଛି ଖାସିୟତ !

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ କରୋନା ଭାଇରସ ସଙ୍କଟର ସହ ମୁକାବିଲା କରୁଛି। ଏହି ମହାମାରୀରେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀମାନେ ସର୍ବାଧିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। କାରଣ, ସେମାନେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ପିପିଏ କିଟ ପିନ୍ଧି ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି। ଅନେକ ଥର ସେମାନଙ୍କ ଏପରି ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ଭିତରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଛି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଜଣେ ପୁଅ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମା ପାଇଁ କିଛି କରିଥିଲେ, ଯାହା ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ପିଲାଟି ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ପିପିଏ କିଟରେ ଝାଳରେ ଭିଜିଯାଇଥିବାର ଦେଖିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ସହିପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏକ ‘କୁଲ ପିପିଏ କିଟ’ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ, ଜାଣିବା, ସମ୍ପୂର୍ଣ ମାମଲା ବିଷୟରେ?

ସୂଚନାନୁସାରେ, ମୁମ୍ବାଇରେ ରହୁଥିବା ନିହାଲ ସିଂ ଆଦର୍ଶଙ୍କ ମାତା ପୁନମ କୌର ଆଦର୍ଶ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଅଟନ୍ତି। ଗତ କିଛି ସମୟରୁ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ସେ ପିପିଏ କିଟ ପିନ୍ଧିରହନ୍ତି। ଦିନେ ନିହାଲ ଦେଖିଲେଯେ, ତାଙ୍କ ମା ପିପିଏ କିଟରେ ବହୁତ ବିବ୍ରତ ହେଉଛନ୍ତି, ସେ ଏହାକୁ ସହ୍ୟ କରି ପାରିଲେ ନାହିଁ। ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ‘କୁଲ ପିପିଏ କିଟ’ ତିଆରି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ, ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ। ନିହାଲ କହିଛନ୍ତିଯେ, ମୁଁ କିଛି ନୂଆ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲି। ସେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ମୁଁ ଅନେକ ଥର ଦେଖିଛିଯେ, ପିପିଏ କିଟରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ମୁଁ ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲି।

ଏହା ହେଉଛି ବିଶେଷତ୍ଵ:-

ନିହାଲ କହିଛନ୍ତିଯେ, ସେ ଶୀତଳ ପିପିଏ କିଟ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କୋଭଟେକ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ। ତାକୁ ଅଣ୍ଟାରେ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବେଲ୍ଟ ତିଆରି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ ତଳେ ଏକ ଛୋଟ ଫ୍ୟାନ ଏବଂ ବ୍ୟାଟେରୀ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏକ ବ୍ୟାଟେରୀ ଦ୍ଵାରା ଚାଳିତ ଫ୍ୟାନରୁ ପିପିଏ କିଟ ଭିତରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ବାୟୁ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ଭିତରର ଉତ୍ତାପକୁ ବାହାର କରିଥାଏ। ନିହାଲ କୋଭଟେକ କୁଲ କିଟ ନାମ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାରେ ସେ ନିଅଜର ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗ ନେଇଥିଲେ। କୁହାଯାଏଯେ, କୋଭଟେକ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ ବେଲ୍ଟକୁ ଅଣ୍ଟାରେ ଲଗାଇବା ପରେ ପିପିଏ କିଟ ଭିତରକୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଶୁଦ୍ଧ ବାୟୁ ଯାଇ ଭିତରର ଉତ୍ତାପକୁ ବାହାର କରିଥାଏ। ଏହାର କିଟକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଉଛିଯେ, ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି କିଟକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *