କେଉଁଠୁ ଆସିଥିଲା କରୋନା ଭାଇରସ, ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହିପରି ଭାବରେ ଜଣା ପଡ଼ିବ ?

କରୋନା ଭାଇରସ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା? କ’ଣ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଚାଇନାର ୱୁହାନ ଲ୍ୟାବରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା କି? ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବିଷୟରେ ୯୦ ଦିନରେ ଜଣା ପଡିଯିବ। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର କରୋନୋ ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଚୀନ ଏଥିରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ଶାସନ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେରିକା ଚୀନକୁ “ବଲି କା ବକରା” କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଅଛି।

ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଝାଓ ଲିଜିଆନ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ରେ, ଅଜ୍ଞାତ କାରଣରୁ ଉତ୍ତର ଭର୍ଜିନିଆରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ରୋଗ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ଆମେ ୱିସ୍କୋସିନ୍ରେ ଆଭଲିର ବିସ୍ଫୋରଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଥିଲୁ। ଆମେରିକା କ’ଣ କେବେ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ମାମଲାରେ ସୂଚନା ଏବଂ ତଥ୍ୟ ବାଣ୍ଟିଛି କି? “ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ପରେ ବିଡେନ ବୁଧବାରକୁ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ବିଭାଗରୁ ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ରିପୋର୍ଟ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଏକ ମନ୍ତବ୍ୟରେ, ବିଡେନ କହିଛନ୍ତିଯେ, “ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ଯାହାର ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ ସାମିଲ ଅଛି।” ଚୀନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛନ୍ତିଯେ, “ଆମେରିକା ଚାହୁଁଛିଯେ, ଚୀନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ, ସ୍ୱଚ୍ଛ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ଭିତ୍ତିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ। ତାପରେ ଆମେ ଆମେରିକାକୁ ଚୀନର ଉଦାହରଣ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ଡବ୍ଳୁଏଚ୍ଓ ସହିତ ବିଜ୍ଞାନ ଭିତ୍ତିକ ସହଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କହିବୁ।”

ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ମହାମାରୀକୁ କଳଙ୍କ, ରାଜନୈତିକ ମନିପୁଲେସନ ଏବଂ ଦୋଷ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବା। ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଆମେରିକାକୁ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରି କହିଛନ୍ତିଯେ, ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚରଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ “କୁଖ୍ୟାତ” ଟ୍ରେକ ରେକର୍ଡ ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଲଣ୍ଡ୍ରି ପାଉଡରର ଏକ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ବହୁ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଅସ୍ତ୍ରର ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଦେଶିକ ବିଭାଗ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ବିଭାଗର ବିଶ୍ୱାସନୀୟତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରି କହିଛନ୍ତିଯେ, ଆମେରିକା ତଥ୍ୟ, ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଉତ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଛି, ” ଯାହାକି ଚାଇନାରେ ଅତିରିକ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଅଛି।”

ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମେ କରୋନା ଭାଇରସ ଉତ୍ପତ୍ତିର ଅଧ୍ୟୟନର “ପାରଦର୍ଶୀ” ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଆହ୍ଵାନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଏକ ଆମେରିକୀୟ ଖବରକାଗଜ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା​​ଯେ, ୱୁହାନରେ ଥିବା ଚାଇନିଜ ବାୟୋରୋଲୋଜି ଲାବୋରେଟୋରୀର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୨୦୧୯ରେ ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିବାର ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରୋଗ ବଢିଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରି କହିଛିଯେ, ଭାଇରସ ବିସ୍ତାର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ୱୁହାନ ଲ୍ୟାବରେ କେହି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛିଯେ, ଆମେରିକା “ଲ୍ୟାବ ରିସାବ ସିଦ୍ଧାନ୍ତର ପ୍ରଚାର କରୁଥିଲା।”

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *