ନ୍ୟୁ-ଡ କ୍ଲବ ହୋଇଗଲା ଟୀକାକାରଣ ସେଣ୍ଟର, କାରଣ ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ଦେଶ ସହିତ ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ସରକାର ବହୁତ ଜୋର ଦେଉଛନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅତିଶୀଘ୍ର କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ। ଏମିତିରେ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ଜାଗୃକତା ଅଭିଯାନ ଚାଲୁଅଛି। ଆମର ଦେଶରେ ଏମିତି ଅନେକ ଜାଗୃକତା ଅଭିଯାନ ଚାଲୁଅଛି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଟୀକା ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଲୋକ ଆଗକୁ ଆସୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶରେ ସମସ୍ଯା ହେଉଛିକି ଆମ ଦେଶରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିବାର ଟୀକା ନାହିଁ। ଯାହାକି କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି “କୋଡ ରେ ଖାଜ ହେବା” ରୂଢିକୁ ବୁଝାଇଥାଏ।

ଜଣାଇଦେଉଛୁକି ଆମେ ଏକ ଏମିତି ଦେଶ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯେଉଁଠି ନ୍ୟୁ-ଡ କ୍ଲବରେ ଟୀକାକରଣ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିଦିଆଯାଇଛି। ଏମିତିରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାହା କେଉଁ ଦେଶ ଓ କାହିଁକି ନ୍ୟୁ-ଡ କ୍ଲବକୁ ଟୀକାକରଣ ସେଣ୍ଟର ରୂପରେ ଖୋଲିଦିଆଗଲା। ଆମେରିକାରେ ଲୋକ ଟୀକାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ତୀବ୍ର ଭାବରେ କାମ କରୁଅଛି। ଆମେରିକାର ଲୋକ ଯେଉଁ ଟୀକା ଲଗାଉଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଇନୋଭେଟିବ ଆଇଡିଆ ଉପରେ ଶା-ସ-ନ ପ୍ର-ଶାସ-ନ କାମ କରୁଅଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ କରୋନା ଉପରେ ବିଜୟ ହାସିଲ କରିପାରିବ।

Google

ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକାର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ବେସବଲ ଖେଳର ଟିକେଟ, ବିୟର, ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଫ୍ରାଇଜ ଏବଂ ଏପରିକି ମାଗଣା ଗଞ୍ଜା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯଦି ଏଥିରେ ଏହି ଜିନିଷ ତିଆରି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଆଗକୁ ବଢିଛି ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି। ଆମେରିକାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟ୍ରିପ ଏବଂ ନ୍ୟୁ-ଡ କ୍ଲବକୁ ଏକ ଟୀକା କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାଯେ ଲସ ଭେଗାସ ସହରର ଲ୍ୟାରି ଫ୍ଲାଇଟ ହଷ୍ଟଲର ନାମକ ଏହି କ୍ଲବକୁ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ଆକାର ଦିଆଯାଇଛି। ସମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦକ୍ଷିଣ ନେଭାଡା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟ ନର୍ସ ଏପିଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସେ କହିଛନ୍ତିଯେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଅନନ୍ୟ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହି ଅନନ୍ୟ ପ୍ରୟାସ ପରେ ଟୀକାକରଣ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ ”

ଏହି ନ୍ୟୁ-ଡ କ୍ଲବ ଟୀକା କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଖୋଲାଥାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ନ୍ୟୁ-ଡ କ୍ଲବରେ ମହିଳା, ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଦିନରେ ଏକ ଟୀକା କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି କ୍ଲବ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଏକ ନ୍ୟୁ-ଡ କ୍ଲବରେ ପରିଣତ ହୁଏ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଜିନିଷ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି।

Google

ରୋବର୍ଟ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏସୋସିଏଟ ପ୍ରେସ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଲେକି,”ପ୍ରଥମେ ମୁଁ ଟୀକାକୁ ନେଇ ଗମ୍ଭୀର ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୋତେ ଜଣାପଡିଥିଲାକି ଷ୍ଟ୍ରିପ କ୍ଲବରେ ଟୀକାତ କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇଛି ତେବେ ମୋତେ ଲାଗିଲାକି ମୋତେ ଟୀକା ନେଇନେବା ଦରକାର।” ଆମେରିକାର ଅଲଗା ଅଲଗା ସହରରେ ଅଲଗା-ଅଲଗା ଉପାୟରେ ଟୀକା ପ୍ରତି ଜାଗୃକତା କରାଯାଉଛି। ଆମେରିକାର ଓହାୟୋ ସହରରେ ପ୍ରଥମ ଟୀକା ନେବା ଉପରେ ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଲଟେରୀ ସ୍କିମ ଚାଲୁଅଛି। ସମୁଦାୟ ମିଶାଇ ଦେଖିଲେ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଆମ ଦେଶରେ ଟୀକାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲ-ଢେ-ଇ କରି ସମୟ ବ-ର୍ବା-ଦ କରୁଅଛୁ। ସେହି ସମୟରେ ବିଶ୍ଵର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୀବ୍ର ଭାବରେ ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ଜୋର ଦେଉଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ଆୟୋଜନକୁ ପ୍ରେରିତ କରାଯାଉଛି

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *