ପାଣିରେ ମିଳିଲା କରୋନା ଭାଇରସ, ତିନୋଟି ଜାଗାରୁ ନିଆଗଲା ସାମ୍ପଲ, ଗଙ୍ଗାରେ ଶ-ବ ମିଳିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଯାଞ୍ଚ

ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଅଧ୍ୟୟନରେ ପାଣିରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ରାଜଧାନୀର ତିନୋଟି ଜାଗାରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ସାମ୍ପଲରେ ଗୋଟିଏ ସାମ୍ପଲରେ ପଜିଟିଭ ମିଳିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଣିରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଭାଇରସର ମଣିଷ ଉପରେ କେତେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ଏହାର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି | ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ SGPGI ର ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜି ବିଭାଗ କରୁଛି |

ବିଭିନ୍ନ ନଦୀରେ ଶବ ଭସାଇବା ପରେ ଆଇସିଏମଆର ଏବଂ WHO ସାରାଦେଶରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି | ଏହା ଅଧୀନରେ ସାରା ଦେଶରେ ୮ ଟି ସେଣ୍ଟର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା | UP ର ସେଣ୍ଟର SGPGI କୁ କରାଯାଇଥିଲା | ଲକ୍ଷନୌରେ ଅଧିକାଂଶ କରୋନା ଭାଇରସ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଠାରେ ସ୍ୱେରେଜ ସାମ୍ପଲ ପରୀକ୍ଷାର ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା | ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରୁ ସ୍ୱେରେଜ ସାମ୍ପଲ ନେଇ SGPGI ର ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜି ବିଭାଗରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଗଲା | ଗୋଟିଏ ସାମ୍ପଲରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମିଳିଛି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସମ୍ଭାବନା କରାଯାଉଛି ଯେ ପାଣି ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ମାମଲାରେ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇପାରିବ | SGPGI ର ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଘୋଷାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସାରା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ |

ଖଡ୍ରାର ସାମ୍ପଲରେ କରୋନା ଭାଇରସ :-

SGPGI ର ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଘୋଷାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇସିଏମଆର-ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ଦ୍ୱାରା ସାରା ଦେଶରେ ସ୍ୱେରେଜ ସାମ୍ପଲ ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା | ଲକ୍ଷନୌରେ ଖଡ୍ରାର ରୁକପୁର, ଘଣ୍ଟାଘର ଏବଂ ମଛଲି ମୋହାଲର ଡ୍ରେନେଜରୁ ସ୍ୱେରେଜ୍ ସାମ୍ପଲ ନିଆଗଲା | ଏହା ସେହି ସ୍ଥାନ ଅଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ସାରା ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ୱେରେଜ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ପଡେ | ମେ ୧୯ ରେ ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ସାମ୍ପଲର ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ରୁକପୁର ଖଡ୍ରାର ସ୍ୱେରେଜ ସାମ୍ପଲରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରାଥମିକ ଅଧ୍ୟୟନ | ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁମ୍ବାଇର ସ୍ୱେରେଜର ସାମ୍ପଲରେ ମଧ୍ୟ ଭାଇରସ ମିଳିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି |

ମଳ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଣିରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ଭାଇରସ :-

ଡକ୍ଟର ଉଜ୍ଜ୍ଵଳା ଘୋଷାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପିଜିଆଇର ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏହା ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ମଳରେ ଥିବା ଭାଇରସ ପାଣିରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମ୍ଭାବନା କରାଯାଉଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ମଳରୁ ସ୍ୱେରେଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଭାଇରସ ପହଞ୍ଚିଥିବ | କେତେକ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାଗଜପତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ୫୦% ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଷ୍ଟୁଲର ଭାଇରସ ସ୍ୱେରେଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯାଆନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *