ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର SBI ରେ ଖାତା ଅଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଖବର! ଏହି କାମ କରିନିଅନ୍ତୁ ନହେଲେ ମିଳିବ ନାହିଁ କୌଣସି ସରକାରୀ ସବସିଡି

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଅଛି। ବାସ୍ତବରେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଙ୍କର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବିଷୟରେ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି ଏବଂ କହିଛିଯେ, ଆପଣ ନିଜେ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରନ୍ତୁ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଆଲର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛିଯେ, ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ନେଇ କେଉଁ କେଉଁ ବିଷୟରେ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ହେବ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏସବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କେଉଁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ କାହିଁକି କୁହାଯାଉଛି ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁଯେ, ଆପଣ ଘରେ ବସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ କିପରି ସଂଯୋଗ କରିପାରିବେ…

ବ୍ୟାଙ୍କ କଣ ସୂଚନା ଦେଇଛି?:-

ଏସବିଆଇ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡର ଲିଙ୍କ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି। ଏପରି ନ କରିବାରେ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁମାନେ ସରକାରୀ ସବସିଡି ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ଯଦି ଆଧାର କାର୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ, ତେବେ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସବସିଡି ପାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ ହୋଇନାହିଁ, ତେବେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ଲିଙ୍କ କରନ୍ତୁ।

ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ, ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଲାଭ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ଏହି ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ, ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ଟୁଇଟ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା, ‘ଆମେ ଆମର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛୁଯେ, ସିଧାସଳଖ ଲାଭ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଦ୍ଵାରା ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ଲାଭ କିମ୍ବା ସବସିଡି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସିଡିଙ୍ଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛିଯେ, ଆପଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆଧାର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବା ପାଇଁ ନିକଟତମ ଏସବିଆଇ ଶାଖା ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କିମ୍ବା ଏସବିଆଇ ଏଟିଏମ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ।

ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ କିପରି ଜାଣିବେ?:-

ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁଯେ, ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଲିଙ୍କ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟ uidai.gov.in କୁ ଯାଆନ୍ତୁ। ଏହାପରେ, ‘ମୋ ଆଧାର(My Aadhaar)’ ଟ୍ୟାବରେ ଥିବା ‘ଚେକ୍ ଆଧାର / ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଲିଙ୍କଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଟସ(Check Aadhaar/Bank Account Linking Status)’ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ଆପଣ ୧୨ ଅଙ୍କର ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ସିକ୍ଯୁରିଟି କୋଡ଼ ପ୍ରବେଶ କରାନ୍ତୁ ଏବଂ ‘ସେଣ୍ଡ ଓଟିପି(Send OTP)’ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ। ଏହାପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକୃତ ନମ୍ବରରେ ଏକ ଓଟିପି ମିଳିବ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଲଗଇନ କରିପାରିବେ। ତା’ପରେ ଆପଣ ଜାଣିଯିବେଯେ, ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *