ଏମ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ : ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ହେଲେ ଆପଣନ୍ତୁ ଏହି ତିନୋଟି ଉପାୟ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ରୋଗର ସମସ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ, ଦେଶର ଦୁଇଜଣ ଜଣାଶୁଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆଜି ଏହି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଅଖିଲ୍ ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ (ଏମ୍ସ)ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡାକ୍ତରଖାନା ମେଡାତାର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଡକ୍ଟର ନରେଶ ତ୍ରେହନ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ତଥା ମ୍ୟୁକୋରାମାଇକୋସିସ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଷ୍ଟେରଏଡକୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:-

ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାର ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ, ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ତିନୋଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଥିଲେଯେ, ବ୍ଲଡ ସୁଗାର ଲେବଲ ଭଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଯେଉଁମାନେ ଷ୍ଟେରଏଡରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ରକ୍ତରେ ସୁଗାର ଲେବଲ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କଥାରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଷ୍ଟେରଏଡ କେବେ ଦେବା ଉଚିତ ଏବଂ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ।

ଏହି ଦାବିରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ:-

ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତିଯେ, କଳା ଫଙ୍ଗସ ବିଷୟରେ ଅନେକ ମିଥ୍ୟା ଦାବି ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛିଯେ, କଞ୍ଚା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଘଟୁଛି କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ। ଏଥିସହିତ, ଅମ୍ଳଜାନ ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଏହାର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଏହା ଘର ଅଲଗା ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି।

ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସର ଲକ୍ଷଣ:-

ମେଦାନ୍ତର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଡକ୍ଟର ନରେଶ ତ୍ରେହନ୍ କହିଛନ୍ତିଯେ, କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କୁ ହୋଇଥିବା ମ୍ୟୁକୋମାଇକୋସିସରେ ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ନାକରେ ଷ୍ଟଫ୍, ଗାଲ ଫୁଲିଯିବା, ପାଟି ଭିତରେ ଫଙ୍ଗସ ପ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ ଆଖି ଫୁଲିଯିବା। ଏଥିପାଇଁ କଠିନ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତିଯେ, ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଷ୍ଟେରଏଡର ଯଥାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଏବଂ ବ୍ଲଡରେ ସୁଗାର ଲେବଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *