ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ : ଦେଶରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ନୁଆଁ ରୋଗ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ, ଏହା କେତେ ଭୟାନକ ? ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀର ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ମାମଲା ସାରା ଦେଶରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରି ରଖିଛି | ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିନାହିଁ, ଏହାସହିତ ଆଉ ଏକ ବିପଦ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ଠିଆ ହୋଇଯାଇଛି |

କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଏକ ନୂତନ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନର ଶତ୍ରୁ ପାଲଟିଥିବା ଏହି ରୋଗର ନାମ ମୁକୋରୋମାଇସିସ ଅଟେ, ଯାହାକୁ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ କୁହାଯାଉଛି | ଏହି ରୋଗ ଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି | ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପରେ ଏହି ରୋଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛି | ଏହି ରୋଗର ବିପଦ ଏତେ ବଢିଯାଇଛି ଯେ କଛି ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ କହିବା ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ଏହା କ’ଣ ଅଟେ ? ଏହାସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କୁହାଯିବ |

ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ (ମ୍ୟୁକୋରମାଇସିସ) ରୋଗ :-

ବାସ୍ତବରେ, ମ୍ୟୁକୋରମାସିସ ଫଙ୍ଗସ (ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ) ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ରୋଗ ଅଟେ | ଏହି ରୋଗ ଏକ ପ୍ରକାରର ଫଙ୍ଗସ କିମ୍ବା ଫଙ୍ଗସ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଏହି ଫଙ୍ଗସର ସ୍ପୋରସ କିମ୍ବା ବୀଜାଣୁ ବାତାବରଣରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥାଏ | ସାଧାରଣତ ଏମାନଙ୍କଠାରେ କୌଣସି ବିପଦ ନଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା ସାଂଘାତିକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ | ସୁଗାର ରୋଗୀମାନେ ଏହି ରୋଗରେ ଅଧିକ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି | ଏହି ରୋଗରେ ଆଖିର ଶିରା ନିକଟରେ ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ରେଟିନାଲ ଧମନୀର ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ | ଏହି କାରଣରୁ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଚାଲିଯାଏ | କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ କିମ୍ବା କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା କିଛି ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ସାଧାରଣତ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଶରୀର କୌଣସି ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ |

କିପରି ଶରୀରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସ :-

ଆଖି, ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଫଙ୍ଗସ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା ହାଡ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ ଏବଂ ଏ ହାର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବହୁତ ଅଧିକ | ଲଖନଉର ସିଭିଓ ହସ୍ପିଟାଲର ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତର ଏମବି ସିଂ ଏହି ଫଙ୍ଗସକୁ ସାଂଘାତିକ ବୋଲି ତ ମାନିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ ମାନିଛନ୍ତି | ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ରୋଗୀ ଯଦି ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ଅକ୍ସିଜେନ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସ୍ଥାନରେ ରହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ସୁଗାର ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଟେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ହିଁ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଫଙ୍ଗସ ନିଜର ଶିକାର କରୁଛି |

ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସର ଲକ୍ଷଣ :-

ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ରୋଗରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଆଖିରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗ, ଆଖି ରୁ ପାଣି ବହିବା, ଆଖିର ଗତି ବନ୍ଦ ହେବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଛି | ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣରେ ନାକ ଜାମ ହେବା, ଆଖି ଏବଂ ଗାଲରେ ଫୁଲିଯିବା କିମ୍ବା ଚେହେରା ଫୁଲିଯିବା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି | ଅନେକ ଥର ନାକରେ କଳା ଭୂତଳ ଜମିବାକୁ ଲାଗେ | ଆଖି ତଳେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଜ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ |

ରୋଗ ବଢିବାର ତିନୋଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ :-

କେତେକ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରୋଗ ବଢିବାର ତିନୋଟି କାରଣ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ କରୋନା, ଡାଇବେଟିସ ଏବଂ ଷ୍ଟେରଏଡ୍ର ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବ୍ୟବହାର ସାମିଲ ଅଛି | ପୂର୍ବରୁ କିଛି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା କୋଭିଡ ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ ରୋଗ ସହ ଲଢ଼ିବାର କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ | ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀର ବାହ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇପଡେ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଏହି ଫଙ୍ଗସ ଆକ୍ରମଣ କରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ଦୁଇଗୁଣ ବିପଦ ରହିଥାଏ | ତୃତୀୟ କାରଣ ହେଉଛି ଷ୍ଟେରଏଡ୍ର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର, ଯାହାର କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ମଦ୍ୟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ |

ବ୍ଲାକ ଫଙ୍ଗସର ଚିକିତ୍ସା କ’ଣ ?

ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମ୍ୟୁକୋରମାଇସିସ ଏକ ପ୍ରକାର ଫଙ୍ଗଲ ସଂକ୍ରମଣ ଅଟେ, ଯାହା ନାକ ଏବଂ ଆଖି ମାଧ୍ୟମରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଂଚିଥାଏ ଏବଂ ରୋଗୀ ମରିଯାଏ | ଯଦି ଠିକ ସମୟରେ ମ୍ୟୁକୋରମାଇସିସ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ, ତେବେ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ଭବ ହୁଏ | ଏହାର ଗୋଟିଏ ଚିକିତ୍ସା ହେଉଛି ଯେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା | ବିଶେଷକରି କୋଭିଡ ସହିତ ଲଢ଼ି ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ | କିଛି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଥରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ, ତେବେ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା କାମଦେବ ନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *