ଦୁଇଟି ପିଲାକୁ ଅନାଥ କରିଦେଲା କରୋନା, କେବଳ ୧୨ ଦିନ ଭିତରେ ନେଇଗଲା ଘରର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର କହର ସୃଷ୍ଟି କରିଦେଇଛି। ଏହି ଲହରରେ ଅନେକ ଘର ପରିବାର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଚ୍ଚି। ନିଜ ଲୋକଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ କାରଣରୁ ପରିଜନଙ୍କର କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଗଲାଣି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଗାଜିୟାବାଦର ଏକ ଏମିତି ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ମା-ମ-ଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ଶୁଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଯିବ।

କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୬ ଓ ୮ ବର୍ଷର ପିଲା ଅନାଥ ହୋଇଗଲେ। ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ତାଙ୍କର ଦେଖରଖ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେହି ନାହାନ୍ତି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛିକି ଏହି ପରିବାରର ୪ଜଣ ଲୋକ କେବଳ ୧୨ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା କାରଣରୁ ମୃ-ତ୍ୟୁବ-ରଣ କରିଛନ୍ତି। ପରିବାରରେ ଦୁଇଟି ପିଲାଙ୍କ ବ୍ଯତୀତ ତାଙ୍କର ମା-ବାପା, ଜେଜେମା-ଜେଜେବାପା ରହୁଥିଲେ। ଏହି ଚାରିଜଣ କରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରରେ ଦୁନିଆକୁ ବିଦାୟ କହିଦେଇଗଲେ।

Google

ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ପିଲା ଦୁଇଟିର ଜେଜେବାପା ଦୁର୍ଗେଶ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇଥିଲା। ସେ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ଓ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ। କୋଭିଡ ପଜିଟିବ ହେବା ମାତ୍ରେ ଦୁର୍ଗେଶ ପ୍ରସାଦ ନିଜକୁ ଆଇସୋଲେଟ କରିନେଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଔଷଧ ଖାଉଥିଲେ। ଘରର ସ୍ଥିତିକୁ ଗ୍ରହଣ ସେତେବେଳେ ଲାଗିଲା ଯେତେବେଳେ ଗହରର ଅନ୍ୟ ତିନିଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କରିଲା। ଏହାପରେ ୨୭ଏପ୍ରିଲରେ ଦୁର୍ଗେଶ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିବାକୁ ଲାଗିଲା ଓ ତାଙ୍କର ଦେ-ହା-ନ୍ତ ହୋଇଗଲା।

ଏହି ଘ-ଟ-ଣାର ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ ଦୁର୍ଗେଶ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ପୁଅ ଅଶ୍ଵିନୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ କରୋନାରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଝିଅ ଓ ଦୁଇଜଣ ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକ ରହିଲେ। କିଛି ବୁଝିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁର୍ଗେଶ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ନି-ଧ-ନ ହୋଇଗଲା। ଏହାପରେ ମେ ୭ତାରିଖରେ ଦୁର୍ଗେଶ ପ୍ରସାଦ ବୋହୁ ଅର୍ଥାତ ଦୁଇଟି ପିଲାର ମା ଙ୍କର ଦେ-ହା-ନ୍ତ ହୋଇଗଲା।

Google

ଏହିପରି ଭାବରେ, ଘରର ସମସ୍ତ ଚାରି ଜଣଙ୍କର ବାର ଦିନରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ କେବଳ ଦୁଇ ୬ ଏବଂ ୮ ବର୍ଷର ବାଳିକା ଘରେ ରହିଥିଲେ। ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦୁଃ-ଖୀ ଦେଇଥିଲା। ସୋସାଇଟିର ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତିଯେ ଉପଯୁକ୍ତ ଔଷଧ ପାଇ ନ ଥିବାରୁ ଘରେ ଥିବା ଚାରି ଜଣଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଯଦି ସେ ଠିକ ଔଷଧ ପାଇଥାନ୍ତେ, ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚି ଯାଇଥାନ୍ତା।

ପରିବାରର ସମସ୍ତଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ ଦୁଇ ଅନାଥ ଝିଅଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବରେଲି ସ୍ଥିତ ମାଉସୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଦେଶରେ ଏପରି ଅନେକ ମା-ମ-ଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ପିଲାମାନେ ଅନାଥ ହୋଇ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ସୁ-ର-କ୍ଷା ଅଧିକାର ଆୟୋଗ (ଏନସିପିସିଆର) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଶାନ୍ତ କାନୁନଗୋ କହିଛନ୍ତିଯେ ରାଜ୍ୟର ଜଷ୍ଟିସ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ସୁ-ର-କ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏନସିପିସିଆରକୁ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ତଥା ଶିଶୁ ସୁ-ର-କ୍ଷା ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ତାହା ଏକ୍ଟ ୨୦୦୦ ଏକ୍ଟର ସୁ-ର-କ୍ଷା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

Google

ଏହି ଏକ୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାତା-ପିତାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି, ଏନଜିଓ କିମ୍ବା ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ପିଲାଙ୍କୁ ସହଜରେ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଜୁଭେନାଲ ଜଷ୍ଟିସ ଏକ୍ଟ(ଜେଜେ ଏକ୍ଟ)କୁ ପ୍ରୋପର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଯିବାକୁ ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *