ଭାରତବଂଶୀ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନରେ ଖୋଜିଲେ ଏହି ତିନୋଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ, ଏହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଗଛ ବଢାଇବାରେ କରିବ ସାହାଯ୍ୟ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମଣିଷମାନଙ୍କର ବସବାସ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେଉଛିକି ସେଠାରେ ଫସଲ କିମ୍ବା ଗଛ ଲଗାଇବା। ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ମଣିଷ ବସବାସ କରିବା ପରେ ହୋଇପାରିବ। କିନ୍ତୁ ଆନ୍ତରୀକ୍ଷ ଷ୍ଟେସନରେ ଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହି କାମକୁ ସହଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନରେ ଥିବା ମହାକାଶଚାରି ତିନୋଟି ଏମିତି ବ୍ୟକ୍ଟେରିଆ ବିଷୟରେ ସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଫସଲ ଓ ଗଛ-ଲତା ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନରେ ଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ସବୁବେଳେ ପୃଥିବୀ ଓ ଆନ୍ତରୀକ୍ଷର ଫୋଟ ସବୁବେଳେ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ବରଂ ସେଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟୋଗ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି। ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାଭିଟି ଓ ଜିରୋ ଗ୍ରାଭିଟିରେ ଗଛ କେମିତି ବଢାଇବେ, ଏହା ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି। ଏହି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗଛ କିମ୍ବା ଫସଲ କିପରି ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ରହିବ, ଏହାକୁ ନେଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି। ଅନେକ ଫସଲ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଉପଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି।

ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନରେ ଅବସ୍ଥିତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହାର ଅଲଗା ଅଲଗା ଅଂଶରେ ଗତ ଛଅ ବର୍ଷ ଧରି ଗଛ ଲଗାଉଛନ୍ତି। ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏମିତି ସୂକ୍ଷ୍ମଜୀବୀକୁ ଖୋଜିବା ଯେଉଁମାନେ ଫସଲ ଓ ଗଛକୁ ବଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ। ଏହି ସନ୍ଧାନ ଗତ ଛଅ ମାସ ଧାରୁ ଚାଲୁଅଛି। ପରିଶେଷରେ ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନରେ ଅବସ୍ଥିତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ଟେରିଆର ଚାରୋଟି ଅଲଗା-ଅଲଗା ଷ୍ଟ୍ରେନ ମିଳିଥିଲା। ଏଥିରେ ତିନୋଟି ଏମିତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଗଛ ଲଗାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରେନ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଜଣାଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବାକି ତିନୋଟି ଷ୍ଟ୍ରେନ ନୂଆ ଅଟେ।

ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ଏହି ଭେରିଏଣ୍ଟକୁ ମିଥାଇଲୋବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟାସୀ କୁହନ୍ତି। ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକ ରଡ ଆକୃତିର ଏବଂ ଗତି କରିପାରନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଜେନେଟିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲେ, ଦେଖାଗଲାଯେ ସେମାନେ ମିଥାଇଲୋବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟମ ଇଣ୍ଡିକମର ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କୀୟ। ମହାକାଶ ଷ୍ଟେସନରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତିଯେ ଏହି ତିନୋଟି ପ୍ରକାର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଉଦ୍ଭିଦ ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ।

ମିଥାଇଲୋବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟମ ପ୍ରଜାତିର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ମଙ୍ଗଳ ପରି ଗ୍ରହରେ ଗଛ ଲଗାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ। କାରଣ ଏହା ଏମିତି ଷ୍ଟ୍ରେନ ଅଟେ ଯେଉଁଠି ପାଣିର ଅଭାବ ଥାଏ କିମ୍ବା ପାଣି ଆଦୌ ନଥାଏ ସେଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଥିବା ଏଜେଣ୍ଟକୁ ମିଶାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯେମିତି ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ମଲିକ୍ୟୁଲାର ନାଇଟ୍ରୋଜେନକୁ ଆମୋନିଆରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଦିଏ। କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଅବୟବକୁ ମାଟିରେ ବଢାଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ଫିକ୍ସେଶନ କୁହନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମିଥାଇଲୋବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟମ ପ୍ରଜାତିର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଗଛ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ପେଥୋଜେନ୍ସକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ନାସାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ନିତିନ କୁମାର ସିଂ ଓ ଡ. କସ୍ତୁରୀ ଭେଙ୍କେଟଶ୍ବରନ କହିଲେକି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ଫସଲ ଓ ଗଛକୁ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଡକ୍ଟର ନିତିନ କୁମାର ସିଂ କହିଛନ୍ତିଯେ ଏହା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହି ଜିନିଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ମଙ୍ଗଳ ଭଳି ଏକ ପରିବେଶ ବିକଶିତ ହେବ। ଏଥିରେ ଥିବା ଏହି ଜୀବାଣୁ ସାହାଯ୍ୟରେ ମାଟିର ଉର୍ବରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ। ଏହା ସହିତ ଫସଲ ଚାଷ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ।

ଡ. କସ୍ତୁରୀ ଭେଙ୍କେଟଶ୍ବରନ କହିଲେ ମିଥାଇଲୋବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟମଙ୍କ ତିନି ଜେନେଟିକ ଭେରିଏଣ୍ଟ ଖରାପ ରୁ ଖରାପ ସ୍ଥିତି ଓ ଜଳବାୟୁରେ ଗଛ ବଢାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ। କେବଳ ଗଛ ବଢାଇବାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଖରାପ ସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ। ଏହି ସମୟରେ ଆମେ ଦୁଇଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଦାବି କରୁଛୁକି ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନକୁ ଆଉ ଟିକେ ବଡ କରାଯାଉ ଯାହାଦ୍ୱାରା ବଡ ଧରଣର ଏହାର ଉପଯୋଗିତା ପୃଷ୍ଟି କରାଯାଇପାରିବ।

ଡକ୍ଟର ନିତିନ କହିଛନ୍ତିଯେ ମହାକାଶ ଷ୍ଟେସନରୁ ଭାଇରସର ନମୁନା ସହିତ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିବ। ତା’ପରେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ପରୀକ୍ଷା କରି ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପରେ ଏହା ଏକ ମହଙ୍ଗା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଟେ। ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ଭଲ ହେବ। ଏକାସାଙ୍ଗରେ ମଲିକୁଲାର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଫସଲ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏହା ସହଜ କରିପାରେ।



ଡକ୍ଟର ନିତିନ ଓ ଡକ୍ଟର କସ୍ତୁରୀଙ୍କ ଏହି ସନ୍ଧାନ ସାଇନ୍ସ ଜର୍ନାଲ ଫ୍ରନ୍ଟିୟର୍ସ ଇନ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଦଳରେ ଭାରତର ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୟୁନିଭରସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିବି ରାମପ୍ରସାଦ ଏଡାରା ଓ ଭାରତବଂଶୀ ସ୍ଵାତି ବିଜଲାନି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ସ୍ଵାତି ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ ସାଉଦର୍ନ କାଲିଫର୍ନିୟାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଟନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଆଶା ଅଛିକି ଯଦି ଏହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ କୌଣସି ପ୍ରକାର ମଞ୍ଜି ସହିତ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଉପରେ ଭିଜାଯାଇ ଏହାର କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଉପଯୋଗୀତା ଓ ପ୍ରୟୋଗ ବିଷୟରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *