କେବଳ ପୁରୁଷ ମାନେ ଖାଆନ୍ତୁ ମାତ୍ର ଚାରୋଟି ଲବଙ୍ଗ ,ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ଯଦି ଆପଣ ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତାର ଶିକାର ଅଟନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ଆସିବ । ଏହି ଖବର ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲବଙ୍ଗର ଫାଇଦା ଗୁଡିକ ଆଲୋଚନା କରିବୁ । ଲବଙ୍ଗ ପ୍ରମୁଖତ ପାଚନ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ କାମ କରିଥାଏ । ଏଥିସହ ଲବଙ୍ଗ ହାନିକାରକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ମାରିଥାଏ । ଲବଙ୍ଗ ଶରୀରରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତକୁ ଭରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାସହ ଯାହାଙ୍କର ପେଟ ଫୁଲିବା ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ ।

ଲବଙ୍ଗରେ ଫାଇବର ଭରି ରହିଥାଏ । ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ପାଚନ କ୍ରିୟା ପାଇଁ ବେଶ ଭଲ ଅଟେ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଡ଼ାଇବେଟିସ ରୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । ଲବଙ୍ଗର ସେବନ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅଟେ । ହେଲଥ ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ମାନିବା ଅଟେ କି, ଲବଙ୍ଗ ପାଚନ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । ଯାହାକି କବଜ ଓ ପାଚନକୁ ମଧ୍ୟ ଅଟକାଇଥାଏ ।

ଲବଙ୍ଗରୁ ମିଳୁଥିବା ତତ୍ତ୍ୱ :-

ଲବଙ୍ଗରୁ ମିଳୁଥିବା ଭିଟାମିନ ଉପରେ ନଜର ପକାଇବାକୁ ଗଲେ B1, B2,B4,B6,B9 ଓ ଭିଟାମିନ ସି ତଥା ବିଟା କ୍ୟାରେଟିନ ଭଳି ତତ୍ତ୍ୱ ସାମିଲ ରହିଛି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଭିଟାମିନ କେ, ପ୍ରୋଟିନ ଓ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ ଭଳି ତତ୍ତ୍ୱ ଲବଙ୍ଗରୁ ମିଳିଥାଏ ।

ରାତିରୁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ :-

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ 4ଟି ଲବଙ୍ଗ ଖାଇ ପାଣି ଗିଲାସ ପିଇ ଶୁଅନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କର ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ପ୍ରତିଦିନ 4ଟି ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବାର ଲାଭ :-

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଲବଙ୍ଗ ଓ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସେବନ କଲେ ସେକ୍ସ ଜୀବନରେ ସୁଧାର ଆସିଥାଏ ।

ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ ଏହି ଲବଙ୍ଗ :-

ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ । ନିୟମିତ ରୂପରେ ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଯୌନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଯେଉଁ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଯୌନ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ସେମାନେ ନିୟମିତ ରୂପରେ ଏହାକୁ ଜରୁରୀ ସେବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । କାରଣ ଲୋକମାନେ କ୍ୟାଲସିୟମ, ଆଇରନ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ, ଫସଫରସ, ପୋଟାସିୟମ, ସୋଡିୟମ ଓ ଜିଙ୍କ ଭଳି ଖଣିଜରେ ଭରପୁର ଅଟେ । ଏହାସବୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ଆୟୁରବୈଦ୍ୟଙ୍କ ଦେଖରେଖରେ କରନ୍ତୁ ଏହାର ସେବନ :-

ଲବଙ୍ଗ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ପର୍ମ କାଉଣ୍ଟ ବଢ଼ିବାରେ ସହଯୋଗ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଏହାର ସେବନରୁ ବଞ୍ଚିବା ଆବଶ୍ୟକ । କାରଣ ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ମେଲ ହରମୋନ ଟେଷ୍ଟଷ୍ଟେରନ ଏପଟସେପଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଲବଙ୍ଗର ଉପଯୋଗ କୌଣସି ଏକ ଅୟୁର୍ବେଦାଚାର୍ୟ ଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ସହିତ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *