କେପି ଶର୍ମା ଓଲିକୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା, ବହୁମତ ପ୍ରମାଣିତ କରିବାରେ ବିଫଳ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଦେବାକୁ ହେବ ଇସ୍ତଫା

ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି ଏକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ସଦନରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପ୍ରମାଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ନେପାଳରେ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ଚାଲିଛି। ଓଲିଙ୍କୁ ନିମ୍ନ ସଦନରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଥିଲା।

ନେପାଳର ସଂସଦୀୟ ଲୋକସଭାରେ ବିଶ୍ୱାସର ଭୋଟରେ ଓଲିଙ୍କୁ କେବଳ ୯୩ଟି ଭୋଟ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ବିରୋଧୀ ଦଳରେ ୧୨୪ ସାଂସଦ ମତଦାନ କରିଥିଲେ। ଓଲି ତାଙ୍କର ନିଜ ଦଳର ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ୟୁଏମଏଲର ୨୮ ସାଂସଦ ହ୍ଵିପର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ସଦନରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଓଲି ଭୋଟ ନାମରେ ଜନତା ସମାଜବାଦି ପାର୍ଟୀରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅଧା ସାଂସଦ ଓଲିଙ୍କୁ ନିରପେକ୍ଷରେ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାବେଳେ ୧୫ ଜଣ ସାଂସଦ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ। ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ବିଭାଜନର ତିନିମାସ ପରେ ଯେତେବେଳେ ମା-ଓ-ବା-ଦୀ ଦଳର ସଭାପତି ପ୍ରଚଣ୍ଡା ସରକାରଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲେ, ସେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ବିଶ୍ୱାସମତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।

ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଅଭାବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଗଠନରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ। କୁହାଯାଉଛିଯେ, ଓଲି ରଣନୀତିର ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଦନରେ ବିଶ୍ୱାସର ଭୋଟ ନେଇଛନ୍ତି। ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଅକ୍ଷର ମଧ୍ଯ ବ୍ୟବହାର କରି। ଏହା ଜାଣିଛନ୍ତିକି, ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦଳର ନେତା ରୂପରେ ଅଲିଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଜଣାଇ ଦେଉଛୁଯେ, ପୁଷ୍ପକମଲ ଦହଲ ‘ପ୍ରଚଣ୍ଡ’ ନେତୃତ୍ୱ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଓଲି ସରକାରଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲା, ଯାହାପରେ ଓଲି ସରକାରଙ୍କୁ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟର ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳରେ ସୋମବାର ଦିନ ସଂସଦର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିବେଶନ ଡକାଯାଇଥିଲା। ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଶାସକ ସିପିଏମ-ୟୁଏମଏଲ ଏହାର ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଏକ ହ୍ଵିପ ଜାରି କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଭୋଟ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସମର୍ଥନକୁ ଟାଣିବା ପରେ ଓଲିଙ୍କ ସରକାର ଏକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *