ଖୁସି ଖବର : EPFO ଖାତାଧାରକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସାତଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବୀମା, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଉଠାଇବେ ଏହାର ଫାଇଦା

କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟ ନିଧି ସଂଗଠନ ନିଜର କୋଟି ଖାତାଧାରକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହିଦିନରେ କେତେକ ଘୋଷଣା କରି ରହୁଥାଏ । ଇପିଏଫଓ କର୍ମଚାରୀ ପେନସନ ସ୍କିମ ବ୍ୟତୀତ ଲାଇଫ ଇନ୍ସୁରାନ୍ସର ଫାଇଦା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ । ସଙ୍କଟର ଏହି ସମୟରେ ଏମ୍ପ୍ଲଇ ଡ଼ିପୋଜିଟ ଲିଙ୍କଡ଼ ଇନ୍ସୁରାନ୍ସ ସ୍କିମ, 1976 ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଉଥିବା ବୀମା ରାଶିର ସୀମା ବଢି ସାତଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବହୁତ କାମର ଅଟେ । ଏହା ଏଥିପାଇଁ ଅଟେ କାରଣ ଏହି ସ୍କିମରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଯୋଗଦାନ ଦେବାକୁ ପଡିନଥାଏ ।

କେବେ କରିପାରିବେ ଏହାର ଦାବି :-

ସରକାରଙ୍କ ଇଡ଼ିଏଲଆଇ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କ୍ଲେମ ମେମ୍ବର ଏମ୍ପ୍ଲଇର ନୋମିନି ତରଫରୁ ଏମ୍ପ୍ଲଇଙ୍କୁ କୌଣସି ରୋଗ, ଦୁର୍ଘଟଣା ଓ ସ୍ୱାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାପରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଏହି କଭର ସେହି କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ପୀଡିତ ପରିବାରକୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ମୃତ୍ୟୁର ଠିକ ପୂର୍ବରୁ 12 ମାସ ଭିତରେ କୌଣସି ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଚାକିରୀ କରିଥିବ ।

କିଏ ଏହାକୁ ଦାବି କରିପାରିବେ :-

ଏହାର କ୍ଲେମ ନୋମିନି ତରଫରୁ ପିଏଫ ଖାତାଧାରକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାପରେ କରାଯାଇପାରିବ । ଯଦି କାହାର ନୋମିନି ନଥିବ ତ ଏହାପରେ ଆଇନ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି କ୍ଲେମ କରିବାପାଇଁ ଦିଆଯିବ । ଯଦି ସ୍କିମରେ କୌଣସି ନୋମିନି ନଥାଏ ତାହେଲେ ମୃତକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନସାଥି ତାଙ୍କର ନାବାଳକ ପିଲା ଏହାର ଲାଭାର୍ଥୀ ହେବେ ।

କେତେ ଭରଣା କରିବାକୁ ହେବ ? :-

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ ।ଏଥିପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଶି ଦେବାକୁ ପଡିନଥାଏ । ତାହା ହେଉଛି, ଏହି ଇନ୍ସୁରାନ୍ସ କଭର ସବସ୍କ୍ରାଇବର ପାଇଁ ମାଗଣା ମିଳିଥାଏ । PF ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସହିତ ଏହା ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଯାଏ । କୋଭିଡ -19 କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ନିଆଯାଇପାରେ ।

କେମିତି ଏହାର କ୍ଲେମ କରାଯିବ :-

କ୍ଲେମ କରାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଫର୍ମ-5 IF ଜମା କରିବାକୁ ହେବ । ଯାହାକୁ ନିୟୋକ୍ତା ସତ୍ୟାପିତ କରିଥାଏ । ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ କଭର ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । ଇନ୍ସୁରାନ୍ସ କଭରର ଧନରାଶି ଅଧିକତମ ସାତଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *