କୋଭିଡ ସେଣ୍ଟରର ବଦଳିଗଲା ଗୋଶାଳା, ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଗାଈର କ୍ଷୀର ଓ ଗୋମୁତ୍ରର ଔଷଧ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଗୌମୂତ୍ରର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ଦିଆଯାଉଛି। ଉତ୍ତର ଗୁଜୁରାଟର ବନାସକାଣ୍ଠା ଜିଲ୍ଲାର ଟେଟୋଡା ଗ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ ଗୌଶାଳାକୁ ଏକ କୋଭିଡ ସେଣ୍ଟରରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଗୌଶାଳାକୁ ୫ ମେ ତାରିଖରୁ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ କରୋନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଗୌଶାଳାର ନାମ ବେଦାଲକ୍ଷଣ ପଞ୍ଚଗୟ ଆୟୁର୍ବେଦ କୋଭିଡ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ର ଦିଆଯାଇଛି।

ଏଠାରେ ସାତ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି। ଏହି ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଗାଇର କ୍ଷୀର ଏବଂ ଗୌମୂତ୍ରରୁ ନିର୍ମିତ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣା କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଏହି କୋଭିଡ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆୟୁର୍ବେଦ ଔଷଧ ସହିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଇଂରାଜୀ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି।

କେନ୍ଦ୍ରର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତିଯେ, କୋଭିଡ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପଞ୍ଚାଗାଭ୍ୟ ଆୟୁର୍ବେଦ ଚିକିତ୍ସା ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଉଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶୀ ଗାଈର କ୍ଷୀର, ଘିଅ, ଗୌମୂତ୍ର ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ଦୁଇଜଣ ଆୟୁର୍ବେଦର ଡାକ୍ତର ବସିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ଏମବିବିଏସ ଡାକ୍ତର ରହିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛନ୍ତିଯେ, ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଗୌମୂତ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। ପ୍ରତିଦିନ ଅଳ୍ପ ଗୌମୂତ୍ର ପିଇବା ପରେ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ। ଏଥିସହିତ, ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି।

ଗୁଜୁରାଟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହି ମାସରେ ଗାଆଁରେ କିଛି ବେସରକାରୀ ସଂଗଠନକୁ କ୍ୟାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟର ଏବଂ କୋଭିଡ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ୧.୨ ଲକ୍ଷ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ୧୦,୩୨୦ କୋଭିଡ କେନ୍ଦ୍ର ରହିଛି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି। କୋଭିଡ-୧୯ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ କେନ୍ଦ୍ର ବନାସକାଣ୍ଠାରେ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୮୯୭ଟି କେନ୍ଦ୍ର ୬,୪୦୦ ଶଯ୍ୟା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *