କରୋନା ଭାଇରସ : କଣ ଫିଟକରୀ ପାଣି ସେବନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଭଲ ହୋଇଯିବ କରୋନା ? ଜାଣନ୍ତୁ ସତ୍ୟତା

କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଦେଶରେ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୂପ ନେଇଛି। ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର ହୋଇଛି ଏବଂ ଦୈନିକ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀ ଆସୁଛନ୍ତି। କରୋନା ଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ସେହିଭଳି ଆଜିକାଲି ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦାବି କରାଯାଇଛିଯେ, ଫିଟକରୀ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଭିଡିଓରେ ଦାବି କରାଯାଇଛିଯେ, ଫିଟକରୀ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରଣକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ। ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହୁଛନ୍ତିଯେ, ଖାଇସାରିବା ପରେ ଅଧା ଗ୍ଲାସ ପାଣି ନେଇ ସେଥିରେ ଫିଟକରୀ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପାଣିରେ ଗର୍ଗଲ କରିବା ଦ୍ୱାରା କରୋନା ଭାଇରସ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ।

ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ପୋଷ୍ଟରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରୁଛନ୍ତିଯେ, ଏହି ଅପମାନକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ପିଆଇବିର ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ ଟିମ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଯାଞ୍ଚରେ ଏହି ଭିଡିଓ ନକଲି ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ପିଆଇବି ଅନୁଯାୟୀ,ଫିଟକରୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏହି ଦାବି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ। କାରଣ ସେଠାରେ କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁଯେ, ଫିଟକରୀ ଜଳର ଅଳିଆ ଗର୍ଗଲ କରିବା ଦ୍ୱାରା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ।

ଜଣାଇଦେଉଛୁକି, କୌଣସି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫିଟକରୀ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରିବା ବିଷୟରେ କିଛି କହି ନାହାଁନ୍ତି। କୋଭିଡ-୧୯ରୁ ନିଜର ରକ୍ଷା କରୁଥିବାବେଳେ ଆମକୁ ମିଥ୍ୟା ଖବରରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ମିଥ୍ୟା ଖବରର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସୂଚନା ବ୍ୟୁରୋ (ପିଆଇବି) ଏହି ଖବର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଏକ ‘ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ ୟୁନିଟ’ ଗଠନ କରିଛି, ଯାହାକୁ ପିଆଇବି ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ ଟିମ୍ କୁହାଯାଏ। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ସମ୍ବାଦକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ତାହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *