କରୋନା ବଢ଼ାଇଲା ଚିନ୍ତା : କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଯୋଗୁଁ ବଢ଼ିଲା ଏହି ଭୟାନକ ରୋଗର ବିପଦ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କାଢ଼ିବାକୁ ପଡୁଛି ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଆଖି,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଭୟାନକ ରୋଗ ବିଷୟରେ

କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁତର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ଆବିଷ୍କାର ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି | ଏହି ରୋଗର ନାମ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସ ଅଟେ | ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସ ଏକ ପ୍ରକାରର ଫଙ୍ଗଲ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ନାକ ଏବଂ ଆଖିର ଉପରକୁ ବଢି ମସ୍ତିଷ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଂଚିଥାଏ | ସଂକ୍ରମଣ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇଯାଏ |

କରୋନା ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସ ମାମଲାରେ ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ବଢିଚାଲିଛି | ଆରମ୍ଭରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀର ସାଇନସରେ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ୨-୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ଆଖି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଖି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ରୋଗୀଙ୍କ ଆଖି ଠିକ ସମୟରେ ବାହାର କରାନଯାଏ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରେ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟରେ ଏହି ରୋଗର ଅଧିକ ରୋଗୀ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି | ଅହମ୍ମଦାବାଦର ବିଜେ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଆସୋସିଏଟ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର କଳ୍ପେସ ପଟେଲ ଏହି ବିଷୟରେ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ANI କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ “ଗତ ୧୫-୨୦ ଦିନ ଧରି କୋଭିଡ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଯାଉଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଏନ୍ଟି ୱାର୍ଡରେ ୬୭ ଜଣ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୫ ଟି ସର୍ଜରୀ ବାକି ରହିଛି | ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ୫-୭ ଅପରେସନ କରୁଛୁ |”

ସାର ଗଙ୍ଗାରାମ ହସ୍ପିଟାଲର ବରିଷ୍ଠ ନାକ କାନ ଗଳା (ENT) ସର୍ଜନ ଡକ୍ଟର ମନୀଷ ମୁଞ୍ଜାଲ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ‘ଆମେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ହେଉଥିବା ଏହି ଖତରନାକ ଫଙ୍ଗଲ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ପୁନର୍ବାର ବୃଦ୍ଧି ଦେଖୁଛୁ | ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ମ୍ୟୁକରମାଇକୋସିସ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ୬ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛୁ | ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ସଂକ୍ରମଣରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହାର ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା ଏବଂ ଏଥିରେ ପୀଡିତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଚାଲିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନାକ ଏବଂ ଜଵାଡେର ହାଡ ତରଳି ଯାଇଥିଲା |’

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *