ପୃଥିବୀ ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଜୀବନ ? ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଲେ – ଏହି ଗ୍ରହରୁ ମିଳିଲା ଛତୁ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ଗତ କିଛି ସମୟ ଧରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଲଗାତାର ହେଡଲାଇନରେ ରହିଆସୁଛି | ନାସା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଲଗାତାର ମିଶନ ପଠାଉଛନ୍ତି | ଏଲନ ମସ୍କ କହି ସାରିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ମଣିଷକୁ ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗ୍ରହକୁ ନେଇ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ବଡ଼ ଦାବି କରିଛନ୍ତି |

ଚାଇନିଜ ଏକାଡେମୀ ଅଫ ସାଇନ୍ସର ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜିଷ୍ଟ ଡକ୍ଟର ଜିନ୍ଲି ୱେଇ, ହାର୍ଭାର୍ଡ ସ୍ମିଥସୋନିଆନ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଡକ୍ଟର ରୁଦ୍ରଲ୍ଫ ଶିକଲଡ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ଗ୍ରାବିୟାଲ ଜୋସେଫ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗ୍ରହରେ ଛତୁ ମିଳିଛି | ସେ ଏହି ଦାବି ନାସାର କ୍ୟୁରିଓସିଟି ରୋଭର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପରେ କରିଛନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ କଳା ସ୍ପାଇଡର ପରି ଆକୃତିର ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକୁ ଦେଖାଯାଇପାରେ | ଯଦିଓ ନାସା କହିଛି ଯେ ଏହା କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ବରଫର ଗ୍ଲେସିସନ କାରଣରୁ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଟିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଫୁଙ୍ଗୀ, ମସୃଣ ଏବଂ ଶୈବାଳଙ୍କର କଲୋନୀ ଅଟେ, ଯାହା ସୂଚାଏ ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଜୀବନର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଛତୁଗୁଡ଼ିକ କିଛି ଦିନ, ସପ୍ତାହ ଏବଂ ମାସରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଫେରି ଆସନ୍ତି | ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରେ ମଧ୍ୟ ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଜୋସେଫ ଏପରି ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଗେଟ ରିଲିଜ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଛତୁ ବଢିଥାଏ | ତଥାପି, ଏହି ତିନି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବିକୁ ନେଇ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ନୁହଁନ୍ତି |

ଏଥିରେ ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ବିବାଦୀୟ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି | ବାସ୍ତବରେ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଜୋସେଫ ନାସା ଉପରେ କେସ କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ପ୍ରାଣୀ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସେ ଅପ୍ରଚୟୁନିଟି ରୋଭର ଚିତ୍ରରେ ଦେଖିଛନ୍ତି | ଅବଶ୍ୟ, ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଯେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରାଣୀ ନୁହଁ ବରଂ ଏକ ପଥର ଥିଲା |

ଗତ କିଛି ସମୟ ଧରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଲଗାତାର ହେଡଲାଇନରେ ରହିଆସୁଛି | ନାସା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଲଗାତାର ମିଶନ ପଠାଉଛନ୍ତି | ଏଲନ ମସ୍କ କହି ସାରିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ମଣିଷକୁ ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗ୍ରହକୁ ନେଇ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ବଡ଼ ଦାବି କରିଛନ୍ତି |

ଚାଇନିଜ ଏକାଡେମୀ ଅଫ ସାଇନ୍ସର ମାଇକ୍ରୋବିଓଲୋଜିଷ୍ଟ ଡକ୍ଟର ଜିନ୍ଲି ୱେଇ, ହାର୍ଭାର୍ଡ ସ୍ମିଥସୋନିଆନ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ଡକ୍ଟର ରୁଦ୍ରଲ୍ଫ ଶିକଲଡ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ଗ୍ରାବିୟାଲ ଜୋସେଫ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗ୍ରହରେ ଛତୁ ମିଳିଛି | ସେ ଏହି ଦାବି ନାସାର କ୍ୟୁରିଓସିଟି ରୋଭର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପରେ କରିଛନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ କଳା ସ୍ପାଇଡର ପରି ଆକୃତିର ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକୁ ଦେଖାଯାଇପାରେ | ଯଦିଓ ନାସା କହିଛି ଯେ ଏହା କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ବରଫର ଗ୍ଲେସିସନ କାରଣରୁ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଟିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଫୁଙ୍ଗୀ, ମସୃଣ ଏବଂ ଶୈବାଳଙ୍କର କଲୋନୀ ଅଟେ, ଯାହା ସୂଚାଏ ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଜୀବନର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଛତୁଗୁଡ଼ିକ କିଛି ଦିନ, ସପ୍ତାହ ଏବଂ ମାସରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଫେରି ଆସନ୍ତି | ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ ରେ ମଧ୍ୟ ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ଏବଂ ଜୋସେଫ ଏପରି ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଗେଟ ରିଲିଜ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଛତୁ ବଢିଥାଏ | ତଥାପି, ଏହି ତିନି ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବିକୁ ନେଇ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ନୁହଁନ୍ତି |

ଏଥିରେ ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ବିବାଦୀୟ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି | ବାସ୍ତବରେ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଜୋସେଫ ନାସା ଉପରେ କେସ କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ପ୍ରାଣୀ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ଯାହାକୁ ସେ ଅପ୍ରଚୟୁନିଟି ରୋଭର ଚିତ୍ରରେ ଦେଖିଛନ୍ତି | ଅବଶ୍ୟ, ପରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଯେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରାଣୀ ନୁହଁ ବରଂ ଏକ ପଥର ଥିଲା |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *