ତରଭୁଜ ଖାଇବା ସମୟରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଭୁଲ, ନଚେତ ପରିଣାମ ହେବ ଭୟଙ୍କର

ଲାଲ-ଲାଲ ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ତରଭୁଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ | ତରଭୁଜରେ ୯୨ ପ୍ରତିଶତ ପାଣି ଥାଏ | ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହି ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପାଣିର ଅଭାବ ପୁରା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ବହୁତ ଶକ୍ତି ଆସିଥାଏ |

ତରଭୁଜରେ ପୋଟାସିୟମ, ଆଇରନ, କ୍ୟାଲସିୟମ, ତମ୍ବା, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ, ଭିଟାମିନ ଏ, ଭିଟାମିନ B1, B6, C ଏବଂ D ଏବଂ ଲାଇକୋପିନ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ତେଣୁ, ଏହି ଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁଣକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ, ନଚେତ ନେବଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତରଭୁଜର ଫାଇଦା ଏବଂ କ୍ଷତି ବିଷୟରେ |

ଏହା ହେଉଛି ଫାଇଦା :-

୧. ତରଭୁଜରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ଏବଂ ଚର୍ବି ନଥିବା ସହିତ ସମାନ ଏବଂ ଜଳ ୯୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଫଳ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ |

୨. ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ ଏ ଏବଂ ସି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ କି ଭିଟାମିନ B6 ଏବଂ ଆଇରନ ରେଡି ବ୍ଲଡ଼ ସେଲସ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

୩. ତରଭୁଜ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା ୯୨ ପ୍ରତିଶତ ଜଳ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଏହାସହିତ ଚର୍ମକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଚମକ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ |

୪. ତରଭୁଜ LDL ନାମକ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ନଳୀରେ ଫ୍ୟାଟି ଡିପୋଜିଟସ ହେବାରୁ ରୋକିଥାଏ | ଏହାଦ୍ୱାରା ହାର୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ତରଭୁଜ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହିସବୁ କଥା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ :-

୧. ଦିନକୁ ୪୦୦-୫୦୦ ଗ୍ରାମ ତରଭୁଜ ଖାଇବା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଟେ | ଏହାକୁ ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟଧିକ ହାଇଡ୍ରେସନ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏହାସହିତ ଲୁଜ ମୋସନ, ଗ୍ୟାସ, ପେଟ ଫୁଲିବା ଏବଂ ଡାଇରିଆ ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

୨. ତରଭୁଜ ଖାଇବା ପରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହି ଫଳରେ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ବହୁତ ପାଣି ଏବଂ ଫ୍ରୁକଟୋଜ ଥାଏ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହଜମ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

୩. ରାତିରେ ତରଭୁଜ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ, ଏହାଦ୍ୱାରା ଓଜନ ବଢିଥାଏ, ଏହାସହିତ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

୪. ପ୍ରତିଦିନ ମଦ ପିଉଥିବା ଲୋକମାନେ ତରଭୁଜ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ସେମାନଙ୍କୁ ଯକୃତ ପ୍ରଦାହର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

୫. ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ତରଭୁଜକୁ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ, ନଚେତ ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ଲେଭଲ ବଢିପାରେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *