୬ ରୁ ୭.୨୫% ଦାବି କରୁଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଇନଥାନ୍ତି ସମାନ ସୁଧ, ଏହିପରି ଭାବେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବନାଇଥାନ୍ତି ବୋକା,ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି…

କିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ହାରାହାରି ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସଞ୍ଚୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୭.୨୫% ସୁଧ ହାର ପ୍ରଦାନ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଏକ କୌଶଳ ଥାଏ, ଯାହା ବିଷୟରେ ସେମାନେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହିପରି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସଞ୍ଚୟ ଖାତାର ପରିମାଣ ଉପରେ ସୁଧ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ଆପଣଙ୍କ ଖାତା ରାଶିର କେବଳ ଏକ ଅଂଶ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁଧ ମିଳିବ |

ସାଧାରଣତଃ ଛୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅଧିକ ପରିମାଣ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ତର-ଆଧାରିତ ସୁଧ ହାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶସ୍ତା ଅର୍ଥ ଉତ୍ସ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଉଧାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଉତ୍କର୍ଷ ଛୋଟ ଫାଇନାନ୍ସ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଲାନ୍ସରେ ୫% ଏବଂ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ବାଲାନ୍ସ ଉପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ୬% ହାର ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ସଞ୍ଚୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୨୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୭.୨୫% ସୁଧ ମିଳିବ |

ସେହିପରି ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୩% ସୁଧ ହାର ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହି ହାର ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଲାନ୍ସ ପାଇଁ ୬% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢି ଯାଇଥାଏ | ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳନ ପାଇଁ ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କ ୬.୫୫% ଏବଂ ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକର ଶେଷ ସୁଧ ହାର ୭.୧୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥାଏ |

ଏହି ଉଦାହରଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଯଦି ଆପଣ ବନ୍ଧନ ବ୍ୟାଙ୍କର ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ହାରାହାରି ବାଲାନ୍ସ ବଜାୟ ରଖନ୍ତି, ତେବେ କେବଳ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ୭.୧୫% ସୁଧ ମିଳିବ, ଯେତେବେଳେକି ୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ୬.୫୫% ସୁଧ ମିଳିବ ଏବଂ ୯.୯୯ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ୬ % ହାର ଆସିବ | ବାକି ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଲାନ୍ସ କେବଳ ୩% ସୁଧ ହାର ଅର୍ଜିତ କରିବ |

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଶେଭିଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଉଚ୍ଚ ସୁଧ ହାରର ଲୋଭରେ ଆସିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କାରଣ ସେଭିଙ୍ଗ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅଧିକ ହାର ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ବହୁତ କମ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, IDFC ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ସଞ୍ଚୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସୁଧ ହାରକୁ ୬% ରୁ ହ୍ରାସ କରି ୪-୫% କରିଦେଇଛି | ଏହା କୌଣସି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯିବାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅଧିକ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ, କାରଣ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ନିଜର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ବଦଳାଇ ପରିବେନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *