ଚାଇନାରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଲା କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର, ଏତେ ଲୋକ ହେଲେ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

ଚୀନ ଭାରତରେ ମିଳିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ” ଡବଲ ମ୍ୟୁଟେଣ୍ଟ ” ର ୧୮ ମାମଲାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ତିନିଜଣ ଚୀନ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ କି ଦିଲ୍ଲୀ ପାଖରେ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ଗତ ମାସରେ ହିଁ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ |

ଚୀନ ସେଣ୍ଟର ଫର ଡିଜିଜ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଆଣ୍ଡ ପ୍ରିଭେନସନ (ସିଡିସି) ରାଜ୍ୟ ମିଡ଼ିଆକୁ କହିଛି ଯେ ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଅଧିକ ମାମଲା ଚୀନରେ ମିଳିଥିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଦେଶର କଡ଼ା ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ସ୍କ୍ରିନିଂ ନିୟମାବଳୀ ଯୋଗୁଁ କ୍ଲଷ୍ଟର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ |

ସିଡିସି ସାପ୍ତାହିକ ନାମକ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରକାଶନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିକଟରେ ତିନିଜଣ ଚୀନ ନାଗରିକ କାଠମାଣ୍ଡୁ ଦେଇ ଭାରତରୁ ଫେରିବାପରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଚୀନ ସହର ଚୁଙ୍ଗଚିଙ୍ଗକୁ ଫେରିବା ପରେ ପଜିଟିଭ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

ଏକ ମହାମାରୀ ବିଜ୍ଞାନ ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତିନିଜଣ ରୋଗୀ, ଯେଉଁମାନେ ନୋଏଡା ସ୍ଥିତ ମୋବାଇଲ ଫୋନ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଥିଲେ, ସେମାନେ ଏପ୍ରିଲ ୧୯ ରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପୋଷାକ, N95 ମାସ୍କ, କଳା ଚଷମା ଏବଂ ଗ୍ଲୋଭସ ପିନ୍ଧି ଏକ କାରରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇଥିଲେ |

ସିଡିସି ସାପ୍ତାହିକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଗଲା ଯେ ସେମାନେ ଦୁଇଦିନ ପାଇଁ ନେପାଳର ଏକ ହୋଟେଲରେ ରହିଲେ ଏବଂ ପରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୧ ରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଚୀନର ଚୋଙ୍ଗକିଙ୍ଗକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ କୋଭିଡ -୧୯ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲେ |

ତିନିଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଗତ ମାସରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପଜିଟିଭ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ବୁଧବାର ଦିନ କେବଳ ପାଞ୍ଚ ଦିନିଆ ଶ୍ରମ ଦିବସର ଶେଷ ଦିନରେ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ଶହ ଶହ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥିଲେ |

ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନର ଜେଜିଆଙ୍ଗ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ସାଂଘାଇ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗରୁ ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି।

ନିଷିଦ୍ଧ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ସଂକ୍ରମିତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଅଟନ୍ତି | ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଜଣେ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ମାମଲା ରହିଥିଲା, ​​ଯିଏ ପ୍ୟାରିସ ଦେଇ ନାଇଜରରୁ ସାଂଘାଇରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ ​​ଏବଂ ପରେ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ରେ ଝେଙ୍ଗଝୋରେ ଝେନଜିଆଙ୍ଗ ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ପଜିଟିଭ ବୋଲି ଜଣାପଡିଲା |”

ସିଡିସିର ମୁଖ୍ୟ ମହାମାରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ୱୁ ଜୁନିୟୁ ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଥିଲା ଯେ, “ଭାରତର କିଛି ସହରରେ ପ୍ରଚଳିତ କୋଭିଡ -୧୯ ଷ୍ଟ୍ରେନ ମୋ ଦେଶର କିଛି ସହରରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଏଥିରେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି | ୱୁ ଏହା କହିନାହାନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ସହରରେ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି |

ଚୀନର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗ (NHC) ବୁଧବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସାତୋଟି ନୂଆ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ଚୀନ ଜାନୁଆରୀରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ଶେଷ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ମହାମାରୀର ଆରମ୍ଭରୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୯୦,୭୨୧ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ଏବଂ ୪,୬୩୬ ଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *