ଚାଇନା ଉପରେ ଗ-ର୍ଜି-ଲେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି,କହିଲେ – “ଫେରାଇ ନିଅ ତୁମ ଟିକା”,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ପାଇଁ ଏମିତି କହିଲେ

ଫିଲିପାଇନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟଙ୍କୁ ଚୀନର ଅପ୍ରମାଣିତ ଟିକା ଲଗାଇବା କାରଣରୁ ବହୁତ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଚୀନକୁ କହିଛି ଯେ ସେ ଦାନ କରିଥିବା ସିନୋଫାର୍ମ ଟିକା ଫେରାଇ ନେଉ | ଚୀନ ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଏକ ହଜାର ସିନୋଫାର୍ମ ଟିକା ଦାନରେ ଦେଇଥିଲା |

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଚୀନ କେବଳ ସିନୋବ୍ୟାକ ଟିକା ହିଁ ପଠାଇବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଏହି ଟୀକା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି | ସିନୋଫାର୍ମ ଟୀକାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇନାହିଁ |

ସିନୋଫାର୍ମ ଏବଂ ସିନୋବ୍ୟାକ ଟିକା ଉଭୟକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଠାରୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିନାହିଁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ WHO ଚୀନର ଏହି ଦୁଇ ଟୀକାଗୁଡିକୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଵିକୃତି ପ୍ରଦାନ କରିବ |

ବିବିସି ନ୍ୟୁଜ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୁଟେର୍ଟେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କ୍ଷତିପୂରଣ ବ୍ୟବହାର ଧାରା ଅନୁଯାୟୀ ସିନୋଫାର୍ମର ଡୋଜ ନେଇଥିଲେ | କାରଣ ତାଙ୍କ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ | କ୍ଷତିପୂରଣ ବ୍ୟବହାର ଧାରାରେ କିଛି ଲୋକ ବହୁତ ଜରୁରୀ ହେଲେ ହିଁ ଅପ୍ରମାଣିତ ଔଷଧର ଡୋଜ ନେଇଛନ୍ତି |

ଫିଲିପାଇନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ନକସେକଦମ ଉପରେ ନ ଚାଲୁ | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୁଟେର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଯେଉଁ କାମ କଲି, ତାହା ଆପଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ବି-ପ-ଜ୍ଜ-ନ-କ ଅଟେ, କାରଣ ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ଷ୍ଟଡି କରାଯାଇ ନାହିଁ | ହୋଇପାରେ ଯେ ଏହାକୁ ନେଲେ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ | କେବଳ ମତେ ହିଁ ଏହାକୁ ନେବା ବ୍ୟକ୍ତି ହେବାକୁ ଦିଅ | ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣମାନେ ଏହାକୁ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ସିନୋଫାର୍ମକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଡୋଜ ନେଲେ ଏହାର ପରିଣାମ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | ଫିଲିପାଇନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହାକୁ ଚାଇନାକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି | ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଏବଂ ସିନୋବ୍ୟାକକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି | କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୁଟେର୍ଟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରମାଣିତ ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଟିକା କାହିଁକି ଲଗାଇଲେ ନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *