ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ : ତୃତୀୟ ଲହରରେ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା, ସେମାନଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ସରକାର

କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଟୀକାକରଣକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ତୃତୀୟ ଲହର ବିଷୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହୁଛନ୍ତି | ଏଥିରେ ପିଲାମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି | ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରାଯିବା ଉଚିତ |

ସେହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟିକାକରଣର ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ସହ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଗଠିତ କମିଟି ଏଥର କଥା ହେଉଛି | ଏହା ଉପରେ ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ କହିଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କର କମିଟି ମୌଳିକ କଥାକୁ ଦେଖିପାରୁ ନାହିଁ |

ଦିଲ୍ଲୀ ହସ୍ପିଟାଲ ପାଖରେ ଅକ୍ସିଜେନର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସ୍ଟକ :-

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଅକ୍ସିଜେନ ସପ୍ଲାଇ କରିବାର ପ୍ଲାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସାମ୍ନାରେ ଉପସ୍ଥାପନ କଲା | କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଅକ୍ସିଜେନ ସ୍ଟକ ଅଛି | ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜସ୍ଥାନ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଅକ୍ସିଜେନ ସପ୍ଲାଇ ପାଇଁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି |

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଗତକାଲି ଦିଲ୍ଲୀକୁ ୭୩୦.୭ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଅକ୍ସିଜେନ ମିଳିଛି | ଦିଲ୍ଲୀ ପାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତିରିକ୍ତ ସପ୍ଲାଇ ଅଛି | ଦିଲ୍ଲୀ ଏହାକୁ ଅନଲୋଡ କରିପାରୁ ନାହିଁ | ଆଜି ଟ୍ରେନରେ ମଧ୍ୟ ସପ୍ଲାଇ ଆସୁଛି | ଯଦି ଆମେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଅଧିକ ସପ୍ଲାଇ ଦେଇଚାଲିବା, ତେବେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ |

ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଜାରି କରିଥିଲା ଅବମାନନା ନୋଟିସ :-

ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ମେ ୨ରେ ୭୦୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଅକ୍ସିଜେନ ସପ୍ଲାଇର ଆଦେଶ ପାଳନ ନକରିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରି ଅବମାନନା ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲା | ଏହା ବିରୋଧରେ ବୁଧବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ଏହି ମାମଲାରେ ଜଷ୍ଟିସ ଡି.ଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ଙ୍କ ବେଞ୍ଚ ବୁଧବାର ଦିନ ଶୁଣାଣି ବେଳେ କହିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ପ୍ରତିଦିନ ୭୦୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଅକ୍ସିଜେନ ସପ୍ଲାଇର ପ୍ଲାନ ଗୁରୁବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୁହନ୍ତୁ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋର୍ଟ କହିଥିଲା ଯେ ଅବମାନନା ମୁକଦ୍ଦମା ଚାଲିବା କିମ୍ବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଅକ୍ସିଜେନ ଆସିବ ନାହିଁ | ଏହା କଷ୍ଟକର ସମୟ ଅଟେ | ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବିପଦରେ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି | ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ତୁରନ୍ତ ଏକ ମିଟିଂ କରନ୍ତୁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *