ନିଜେ ପଠାଇଥିବା ରକେଟକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିବା ପାୱାରକୁ ହରାଇଲା ଚାଇନା,ଜାଣନ୍ତୁ ରକେଟଟି କେବେ ଏବଂ କେଉଁଠି ପଡିବାର ରହିଛି ଆଶଙ୍କା

ଚୀନର ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରକେଟ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଚୀନ ଦ୍ୱାରା ମହାକାଶକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଏହି ରକେଟକୁ ନିଜେ ଚୀନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରୁ ନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଯେକୌଣସି ଦିନ ଫେରିଆସି ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡିପାରେ | ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ଏହି ରକେଟ ଏବଂ ଆବର୍ଜନାକୁ ନେଇ ବୟାନ ଦେଇଛି |

ବାସ୍ତବରେ, ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଶନିବାର ଦିନ ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ଏହି ରକେଟ ପୁଣି ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ | ଏହି ରକେଟକୁ ଟ୍ରାକ କରାଯାଇଛି, ଏହା ବିଷୟରେ ଲଗାତାର ସୂଚନା ଦିଆଯିବ | ସାଟେଲାଇଟ ଟ୍ରାକର ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ଲମ୍ବ ୧୦୦ ଫୁଟ ଏବଂ ଚଉଡା ୧୬ ଫୁଟ ଅଟେ |

ହାୱାର୍ଡ ସ୍ଥିତ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଜୋନାଥନ ମ୍ୟାକଡୋୱେଲ ରଏଟର୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସାଟେଲାଇଟର ରାସ୍ତା ନ୍ୟୁୟର୍କ, ମାଡ୍ରିଡ, ବେଜିଂର ଉତ୍ତରରେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣରେ ଚିଲି ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଆଡକୁ ରହିଛି | ଏହି ପରିସରରେ ଏହି ଚୀନ ରକେଟ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପଡିପାରେ | ଏହା ସମୁଦ୍ରରେ କିମ୍ବା ସାଧାରଣ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ପଡିପାରେ |

ମ୍ୟାକଡୋୱେଲ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀ ନିକଟକୁ ଆସିବାବେଳେ ଏହି ଚୀନ ରକେଟର ବଡ଼ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଜଳିଯିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ଆବର୍ଜନା ପୃଥିବୀର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ପଡିପାରେ | ସାଟେଲାଇଟ ଟ୍ରାକରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ଚୀନ ରକେଟ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ୪ ମାଇଲ ବେଗରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ବଢୁଛି |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଲଗା ଅଲଗା ଦେଶର ରାଡାର ଏହି ରକେଟ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି | ଏହାର ଗତି ଏବଂ ଲଗାତାର ବଦଳୁଥିବା ଉଚ୍ଚତା କାରଣରୁ ଏହା ଜାଣିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ କେଉଁଠାରେ ଅଛି |

ଏହାପୂର୍ବରୁ ୟୁରୋପୀୟ ସ୍ପେସ ଏଜେନ୍ସିର ସ୍ପେସ ସେଫ୍ଟି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ହୋଲଗର କ୍ରାଗ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ପୃଥିବୀରେ ଏହି ରକେଟ କେତେ ପରିମାଣରେ ବଞ୍ଚିବ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି | କାରଣ ଆମେ ଏହାର ଡିଜାଇନ ବିଷୟରେ ଜାଣିନାହୁଁ |

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନ ନିଜର ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି | ଏହାର ନାମ ତିଆନହେ ଅଟେ | ଏହି ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚାଇନାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୧ଥର ଏପରି ରକେଟ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ରକେଟ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ବୁଲୁଛି, ତାହା ପ୍ରଥମ ଉଡାନା ଥିଲା | ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଚୀନ ନିଜର ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଦେବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *