ବଡ଼ ଖବର : କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାଇକ୍ରୋ ମାଇକୋସିସ ସୃଷ୍ଟି କଲା ବିପଦ, ୮ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର କାଢ଼ିବାକୁ ପଡିଲା ଆଖି,ଜାଣନ୍ତୁ ୟା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀମାନେ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଶୀଘ୍ର ଏକ ନୂତନ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଠିକ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ନ ପାଇଲେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଆଖି କାଢ଼ିବାକୁ ପଡୁଛି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି | ଏହି ରୋଗର ନାମ ହେଉଛି ମାଇକ୍ରୋ ମାଇକୋସିସ | ସୁରଟରେ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ କେସ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୮ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କର ଆଖି ବାହାର କରିବାକୁ ପଡିଛି |

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଗୁଜୁରାଟର ସୁରଟରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ରୋଗୀ ବେଡ-ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏବଂ ଅକ୍ସିଜେନ ଅଭାବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ନୂତନ ରୋଗର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡୁଛି | ଏହି ରୋଗ ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଯେ ଯଦି ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ଠିକ ସମୟରେ କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ରୋଗୀର ଆଖିକୁ ବାହାର କରିବାକୁ ପଡୁଛି କିମ୍ବା ତାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି | ଏହି ନୂତନ ରୋଗର ନାମ ମାଇକ୍ରୋ ମାଇକୋସିସ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି |

ସୁରଟରେ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ୮ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଆଖି ବାହାର କରିବାକୁ ପଡିଛି | ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମାଇକ୍ରୋ ମାଇକୋସିସ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଫଙ୍ଗଲ ସଂକ୍ରମଣ, ଯାହା ନାକ ଏବଂ ଆଖି ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ରୋଗୀର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ |

ଏମିତିରେ କରୋନା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ମିଳିନଥିଲା | କିନ୍ତୁ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଏହାର ମାମଲା ଅଧିକ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି | କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ରୋଗୀ ଆଖି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଅଣଦେଖା କରେ | ଏହି ଅବହେଳା ରୋଗୀ ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିଯାଏ | ସହରର କିରଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ, ENT ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ସଙ୍କେଟ ଶାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭଲ ହେବା ପରେ ଏହି ଫଙ୍ଗଲ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରଥମେ ସାଇନସରେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ୨ ରୁ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆଖି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚେ |

ଏହାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ବ୍ରେନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଆଖି ବାହାର କରିବାକୁ ପଡିବ | ସାଇନସ ଏବଂ ଆଖି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ହାଡ଼ ରହିଥାଏ, ତେଣୁ ଆଖିରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଦୁଇ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗେ | ଆଖିରୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ହାଡ ନ ଥିବାରୁ ଏହା ସିଧାସଳଖ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ଆଖି ବାହାର କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ରୋଗୀର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ |

ଡକ୍ଟର ସଙ୍କେତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଫଙ୍ଗଲ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରଥମେ ଦୁର୍ବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ କରେ | ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଶରୀର ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ରୋଗୀର ମଧୁମେହ ଥାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କର ଏହି ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ | ଯଦି ମୁଣ୍ଡରେ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଲାଲ ଆଖି, ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ପାଣି ଖସିବା, ଆଖିର କୌଣସି ମୁଭମେଣ୍ଟ ନ ହେବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ , ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *