ମାଉଣ୍ଟ ଏଭରେଷ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା କରୋନା,ଅନେକ ପର୍ବତାରୋହୀ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ପଜିଟିବ

ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି ଏହି କରୋନା ମହାମାରୀ। ଏପରିକି ଦୁନିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖରକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାସ କରିଛି ଏହି ଭାଇରସ। ନର୍ବୋଜିୟନ ପର୍ବାତୋରହିଙ୍କ ସହ ଭାଇରସ ମଧ୍ୟ ପାହାଡର ଶେଷକୁ ଛୁଇଁଛି। ଏହି ଭାଇରସ ପୃଥିବୀର ସପ୍ତମ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର – ଧାଉଲାଗିରି – ଏଭରେଷ୍ଟର ୩୪୫ କିଲୋମିଟର ୨୧୪ ମାଇଲ ଅତିକ୍ରମ କରି ପଶ୍ଚିମ ପର୍ବତାରୋହୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି।

ଟୁର ଅପରେଟର ସେଭେନ ସମିଟ ଟ୍ରେକ ମିଙ୍ଗମା ଶେର୍ପାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କହିଛନ୍ତିଯେ, ପାର୍ବତ୍ୟ ଶିବିରରୁ ଅତି କମରେ ୧୯ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ଜଣ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ୧୨ ଜଣଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅନୁସନ୍ଧାନ ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ । ପୋଲାଣ୍ଡର ପର୍ବତାରୋହୀ ପାଭେଲ ମାଇକେଲସ୍କିଙ୍କ ଫେସବୁକର ପୋଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ପଜିଟିଭ ମିଳିବା ପରେ ଏଭରେଷ୍ଟର ବେସ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ୩୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ୱାର୍ଲ୍ଡମିଟରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିଶ୍ୱରେ ୧୫.୬ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି। ଏହି ମହାମାରୀ ୩ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ନେଇଛି। ମହାମାରୀ ଚୀନକୁ ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର ପାଇଁ ଅନୁମତିକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ନେପାଳ ମଧ୍ୟ ପାର୍ବତ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଶିଖର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଟ୍ରେକିଙ୍ଗ ଅଭିଯାନକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା। ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁସାରେ, ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକରେ କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା।

୮୮୪୮.୮୬ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ରେକର୍ଡ ୩୯୪ ମିଟର ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା। ନେପାଳର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଏହାର ଆୟର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଅନେକ ନେପାଳୀ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବିକା ପାଇଁ ଆରୋହଣ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ପରେ ଏହି ମହାମାରୀ ହେତୁ ଏହି ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏମାନଙ୍କର ଜୀବିକାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *