କରୋନା ଲକ୍ଷଣ : ହାଲକା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲେ କରାନ୍ତୁ ନାହିଁ CT ସ୍କାନ, କ୍ୟାନସର ହେବାର ବଢିପାରେ ବି-ପ-ଦ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

କରୋନା ଭୟ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ମୁକ୍ତିର ଖବର ରହିଛି | ସଂକ୍ରମଣ ଗତିରେ ବ୍ରେକ ଲାଗୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି | ଶନିବାର-ରବିବାର din ମିଳିଥିବା ୪ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩୨ ହଜାର ରୋଗୀଙ୍କ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଗତ ୨୪ ଘଂଟାରେ ୩.୬୮ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତ ମିଳିଛି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ଭଲ ସଂକେତ ଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାବଧାନତା ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବରେ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଏହାସହିତ ଏକ୍ସପର୍ଟ CT ସ୍କାନ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି |

ଅକ୍ସିଜେନର କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ :-

ସଂଯୁକ୍ତ ସଚିବ ଲଭ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଅକ୍ସିଜେନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଖରେ ହିଁ କୋଭିଡ ସେଣ୍ଟର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଅକ୍ସିଜେନ ଥିବା ବେଡ଼ ଥିବ | ଏହି ସମୟରେ ଦେଶରେ ୯୦୦୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଅକ୍ସିଜେନର ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି | ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନର କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ | ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଅକ୍ସିଜେନର ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ସମୀକ୍ଷା କରି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥାଏ | ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ଅକ୍ସିଜେନର ଉତ୍ପାଦନ ସର୍ବାଧିକ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଛି, ତେଣୁ ସେଠାରୁ ଏଠାକୁ ଆସିବାକୁ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ | ଏହି ସମୟକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଖାଲି ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ଏୟାରଲିଫ୍ଟ କରିବା ଏବଂ ଭର୍ତି ହୋଇଥିବା ସିଲିଣ୍ଡରକୁ ରେଳ ଦ୍ୱାରା ଆଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି |

CT ସ୍କାନ ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତି :-

ଏମ୍ସର ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ CT ସ୍କାନ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭରେ କଲେ କୌଣସି ଫାଇଦା ମିଳିବନାହିଁ | ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ CT ସ୍କାନ କରାଉଛନ୍ତି | ଯେମିତିକି CT ସ୍କାନ କରିବାଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ବି-ପ-ଦ ରହିଛି | ସାମାନ୍ୟ ରୋଗରେ CT ସ୍କାନ କରିବା କିଛି ଦରକାର ନାହିଁ | ଏହା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହେବ | ସେ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଷ୍ଟେରଏଡ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଭାଇରାଲ ଆହୁରି ବଢିବ | ସାମାନ୍ୟ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ସିଭିୟର ହୋଇଯିବ | ଆପଣ ଆରମ୍ଭରେ ଷ୍ଟେରଏଡ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ CT ସ୍କାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋ ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *